Ο Βατανιακός επικράτησε με 76-77 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος κράτησε εμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που το παρακολούθησαν, ο Βατανιακός πήρε τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο, όντας πιο ψυχραιμός στις λεπτομέρειες, στις τελευταίες φάσεις του αγώνα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο τρίλεπτο, όπου η ομάδες βρέθηκαν τρεις φορές στην ισοπαλία, η ΑΓΕ Πιερίας πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (12-7), 5’ 57” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τον Βατανιακό να αντιδρά σημιώνοντας έντεκα αναπάντητους πόντους και προσπερνώντας με 12-18 (2’ 24”), με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους τυπικά φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-18.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο εξάλεπτο στη δεύτερη περίοδο, όπου το προβάδισμα άλλαξε πλευρά έξι φορές, η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 35-29 1’ 59” πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 40-35 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους τυπικά γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, η λήξη της οποίας τους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 55 πόντους.

Χάρη σε ένα σερί οκτώ πόντων, η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 68-62, 4’ 47” πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, με τον Βατανιακό να ισοφαρίζει σε 69-69, 1’ 08” πριν τη λήξη. Στην συνέχεια, ο Πόσιος έγραψε το 69-71 (34,2”), με τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί σε δύο βολές και να ισοφαρίζει σε 71-71 (25,2”), σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του τέταρτου δεκαλέπτου και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ με τον Βατανιακό να προηγείται με 74-75, 1’ 17” πριν το τέλος. Ο Τάσος Βουτσακόπουλος με δύο εύστοχες βολές έκανε το 74-77 (39,1”), με τον Κουρκούτα να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 76-77 (30,4”). Το λάθος του Βατανιακού στην επόμενη επίθεση έδωσε το δικαίωμα στην ΑΓΕ Πιερίας να έχει την τελευταία επίθεση (5”), στην οποία δεν ευστόχησε, με αποτέλεσμα ο Βατανιακός να πάρει τη νίκη.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 55-55, 71-71 (κ.α.), 76-77.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 5 (1), Μωυσίδης 7 (1), Τσολακίδης 4, Καραγιάννης 10 (1), Βαφόπουλος 16, Κουρκούτας 11 (1), Βουλγαράκης, Παπαδόπουλος 16 (3), Μέλιος 7 (1), Αδαμίδης, Βαϊτσόπουλος, Γαβαλάς.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Σιαφάκας 4, Τερζόπουλος 3 (1), Βουτσακόπουλος Α. 18 (2), Πόσιος 17 (1), Βαρβούτης 6, Μαρινόπουλος, Μπίσμπας 23 (1), Ακερμανίδης, Αμανατίδης Χ., Βουτσακόπουλος Χ. 4, Αμανατίδης Φ.