Ο Αρχέλαος Savvidis Team ηττήθηκε με 26-28 από την Πυλαία, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα τη 14η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος καθ’ όλη τη διάρκειά του και με δυνατές μονομαχίες, ο Αρχέλαος Savvidis Team δεν κατάφερε να κατακτήσει τους δύο βαθμούς κόντρα στη δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα Πυλαία, η οποία θα του έδινε βάσιμες ελπίδες για την είσοδό του στην τετράδα και την κατάκτηση ενός εισιτηρίου για τα play off του πρωταθλήματος.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με την Πυλαία να ανοίγει το χορό των γκολ (1’ 48”) και διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αρχέλαο Savvidis Team να ισοφαρίζει πέντε φορές (1-1, 3-3, 4-4, 8-8, 9-9) κατά τη διάρκειά του και η φιλοξενούμενη να αποκτά πλεονέκτημα δύο τερμάτων τέσσερις (1-3, 4-6,  5-7, 6-8). Στο 22’ 25” οι παίκτες του Σωκράτη Σκούφα κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά στο σκορ (10-9), ωστόσο η Πυλαία δεν τους επέτρεψε να ξεφύγει η ομάδα της Κατερίνης με περισσότερα από ένα τέρματα, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τον Αρχέλαο Savvidis Team να προηγείται με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι η Πυλαία προσπέρασε στο σκορ  (14-15) λίγο μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα, ο Αρχέλαος Savvidis Team αντέδρασε και πήρε για πρώτη φορά διαφορά τριών τερμάτων (20-17) στο 38’ 24”. Η φιλοξενούμενη ομάδα ισοφάρισε για μία ακόμα φορά (20-20) στο 42’ 56”, με τους γηπεδούχους να ξαναπαίρνουν μικρό προβάδισμα με 23-21 στο 46’ 54”. Ο αγώνας κύλησε τέρμα – τέρμα στην συνέχεις, μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Πυλαία κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (26-28) στο 57’ 24”, αποτέλεσμα που παρέμεινει μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης και έδωσε τους δύο βαθμούς στη φιλοξενούμενη ομάδα.

Διαιτητές: Μπουγιάκας – Αναστασίου.

Δίλεπτα: 4-5.
Πέναλτι:
2/3 – 5/7.

Κόκκινη: Ξεφτέρης (52’ 45”).

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-6, 8-9, 11-11, 14-13 (ημ.), 16-17, 20-17, 22-21, 24-23, 26-27, 26-28.

Αρχέλαος Savvidis Team (Σκούφας): Ξεφτέρης, Εγγλέζος 4, Δράντζιου, Καραδήμος, Αναστασίου, Τριανταφύλλου 7, Σκούφας Κ. 2, Παπανάκος 3, Κοσμίδης, Καϊμακάμης 7, Μάνης, Χαραλαμπίδης 3.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος): Αλατσατιανός, Eleta 1, Ανανιάδης 3, Βακουφάρης, Ιλερής 4, Μιχαηλίδης, Πετρίδης 3, Ζαφείρης 4, Ανθομελίδης 4, Ψωμανθιανός, Τσεσμετζίδης 4, Παπαγεωργίου 1, Τοκατζόγλου, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 4.

Οι διαιτητές έγραωαν στο φύλλο αγώνα: “Στο 52′ 45″ του αγώνα ο αθλητής της Α’ ομάδας, Ξεφτέρης Γεώργιος, απεβλήθη απευθείας με κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι και μόνο γι αυτόν τον αγώνα. Δεν κρατήθηκε το δελτίο”.