Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε ο Πιερικός στη Φιλιππούπολη, εκεί όπου ο τοπικός Απόλλων Λάρισας επιβλήθηκε εύκολα 3-0 της ομάδας της Κατερίνης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου.
Οι Κατερινιώτες “άντεξαν” ως το 22′ οπότε και ο Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ, με τους γηπεδούχους να “καθαρίζουν” το παιχνίδι με τον Καμπλιώνη στο 49′. Το τελικό 3-0 για τη θεσσαλική ομάδα πέτυχε ο Σαχινίδης στο 59′.
Ο Απόλλων ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην αναμέτρηση με τον Πιερικό να είναι ανήμπορος να αντιδράσει και μοιραία να υποτάσσεται στην ανωτερότητα των αντιπάλων του. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πιερική ομάδα δεν είχε ούτε μια φάση στα “καρέ” του Φιρινίδη μιας και ουσιαστικά δεν…πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, με το 3-0 να είναι μάλλον κολακευτικό για τους Κατερινιώτες, δεδομένου ότι οι Λαρισαίοι έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνου το προβάδισμα.

Το “φιλμ” του αγώνα:
20′ Σουτ του Καμπλιώνη, έδιωξε ο Σοϊλεμέζογλου σε κόρνερ.
22′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Κυριάκος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι άνοιξε το σκορ.
35′ Φάουλ του Κυριάκου, η μπάλα άουτ.
48′ ΓΚΟΛ! 2-0: Ο Καμπλιώνης μπήκε στην περιοχή του Πιερικού από αριστερά και με όμορφο σουτ έκανε το 2-0.
52′ Κοντινό σουτ του Σαχινίδη, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Πιερικού.
59′ ΓΚΟΛ! 3-0: Σέντρα του Κυριάκου και πλασέ του Σαχινίδη μέσα από τη μικρή περιοχή το οποίο “νίκησε” το Σοϊλεμέζογλου για να γίνει το τελικό 3-0.
69′ Σουτ του Σαχινίδη, η μπάλα στο δοκάρι του Σοϊλεμέζογλου.
78′ Γυριστό σουτ του Συρράκου, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από τα γκολπόστ του Πιερικού.
82′ Σουτ του Καμπλιώνη, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την πιερική εστία.
86′ Σουτ του Καμπλιώνη, η μπάλα άουτ.
90′ + Σουτ του Καμπλιώνη, μπλόκαρε ο Σοϊλεμέζογλου.

Διαιτητής ήταν ο Γρατσάνης (Ε.Π.Σ. Τρικάλων) με βοηθούς τους Μανασή (Ε.Π.Σ. Τρικάλων) και Παπαλίτσα (Ε.Π.Σ. Καρδίτσας).

Κίτρινη κάρτα αντίκρυσαν οι Μάρκου και Ριβελίνο για τον Πιερικό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Ιβανίδης, Κυριάκος, Διβανές (64′ Πέντα), Σαχινίδης (70′ Συρράκος), Σουλίδης (75′ Γεωργίου), Καμπλιώνης.

Πιερικός (Μιχάλης Ζιώγας): Σοϊλεμέζογλου, Γελαδάρης (46′ Παπαδόπουλος), Μπαρούτας, Μάρκου, Κραγιόπουλος, Αχείμαστος, Λούγκος, Τριανταφυλλίδης (63′ Γαλανόπουλος), Λαζόπουλος, Κοκονόζι (54′ Συμεωνίδης), Ριβελίνο.

φωτό: athleticlarissa