Ο Αρχέλαος Savvidis Team επικράτησε με 30-26 του Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team χρειάστηκε μόλις ενενήντα δύο δευτερόλεπτα για να πάρει το προβάδισμα, το οποίο στην συνέχεια το κράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αντιδρώντας στα σημεία της αναμέτρησης όπου το Κιλκίς πλησίασε ή ισοφάρισε το σκορ και έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση επί του Κιλκίς, αγωνιζόμενος υπό τις οδηγίες του Σάββα Καρυπίδη, λόγω απουσίας του Σωκράτη Σκούφα.

Δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Αρχέλαος Savvidis Team, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να προηγηθεί με 5-1 στο 4’ 11”. Το Κιλκίς μείωσε σε 5-3 (6’ 24”), ωστόσο ο Αρχέλαος επανέφερε τη διαφρά στα τέσσερα τέρματα (7-3) στο 9’ 12”. Η φιλοξενούμενη ομάδα πήρε στην συνέχεις τον έλεγχο του αγώνα μειώνοντας ξανά τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (9-8) στο 16’ 10”. Ο Αρχέλαος Savvidis Team απάντησε ξανά, αυτή τη φορά ξεφεύγοντας με έξι τέρματα (14-8) στο 21’ 08”, με το Κιλκίς να εκμεταλλεύεται ένα νεκρό επιθετικά τετράλεπτο των γηπεδούχων και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο 16-13 υπέρ του Αρχέλαου Savvidis Team.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Κιλκίς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 στο 37’ 45”, με την ομάδα της Κατερίνης να αντιδρά ξανά και να προηγείται με 22-19 στο 43’ 33”, με τη διαφορά να φτάνει στα τέσσερα τέρματα (25-21) στο 50’ 13”. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Αρχέλαου Savvidis Team κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στη νίκη με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 30-26.

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου.

Δίλεπτα: 7-3.
Πέναλτι:
1/2 – 7/8.

Πεντάλεπτα: 5-1, 7-3, 9-6, 12-8, 14-9, 16-13 (ημ.), 17-15, 19-18, 22-20, 24-21, 26-23, 30-26.

Αρχέλαος Savvidis Team: Ξεφτέρης 1, Εγγλέζος 1, Δράντζιου, Σκούφας Δ., Καραδήμος, Καϊμακάμης 2,  Αναστασίου, Τριανταφύλλου 8, Σκούφας Κ., Παπανάκος, Κοσμίδης, Μάνης, Χαραλαμπίδης 11, Θυμιόπουλος 5, Σαμλίδης 2, Καρυπίδης.

ΓΑΣ Κιλκίς (Λαζαρίδης): Γεώργεβιτις, Γιαβασίδης 2, Δεληγιάννης 1, Δούγιας 13, Κόβλακας, Μαυρόπουλος, Μέγκας 3, Τοκατζόγλου 2, Φαχουρίδης 2, Φυτανίδης 3, Ψαρράς.