Ο Βατανιακός επικράτησε με 83-68 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τις τελευταίες αγωνιστικές, μπήκε δυνατά και αποφασιστικά στον αγώνα, πήρε από το ξεκίνημά του το προβάδισμα και χτίζοντας από νωρίς διαφορά, έφτασε σε μία εύκολη και δίκαιη επικράτηση.

Εντυπωσιακός ήταν στο ξεκίνημα του αγώνα ο Βατανιακός, ο οποίος προηγήθηκε 17-4 με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στους δεκαπέντε πόντους (21-6) τριάντα εννέα δευτερόλεπτα αργότερα και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 25-11 με υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

7’ 06” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη έφτασαν τη διαφορά στους είκοσι πόντους (31-11), με τον Ζαφειράκη Νάουσας να ισορροπεί τον αγώνα στην συνέχεια και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 51-34 υπέρ του Βατανιακού.

Ο ζαφειράκης Νάουσας μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλό του στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 51-40, 8’ 33” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον γηπεδούχο να εκτοξεύει ξανά τη διαφορά στους δεκαεννέα (69-50), 2’ 57” πριν την ολοκλήρωση της περιόδου η οποία τον βρήκε να προηγείται με 72-56.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 83-68.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 25-11, 51-34, 72-56, 83-68.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης, Σιαπάκας 3 (1), Τερζόπουλος 10, Βουτσακόπουλος Α. 2, Πόσιος 12 (2), Βαρβούτης 13, Μαρινόπουλος, Ζάχος, Ακερμανίδης 15 (1), Μπίσμπας 16 (2), Βουτσακόπουλος Θ. 12 (4), Αμανατίδης.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 5, Τούφας 9, Μουρατίδης 6 (2), Ζιάνης 7 (1), Βαδόλας, Μπάμπος 4, Ράπτης 11 (3), Σκουλαριώτης 14 (1), Τούπος, Δάμτσιος, Δίντσης 10, Μπολιός 2.