Ο Αιγινιακός επικράτησε με 74-62 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να προηγείται στη λήξη του με 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη επέβαλαν το ρυθμό τους και όντας εξαιρετικοί στην επίθεση προηγήθηκαν στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 40-26.

Ο Αιγινιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο ,όπου όπου δέχθηκε μόλις οκτώ πόντους και εκτόξευσε τη διαφορά στους είκοσι έξι πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο η ΑΓΕ Πιερίας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να μειώσει τη διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-62 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 15-11, 40-26, 60-34, 74-62.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 5, Κατσιάνος 8 (2), Αργυρόπουλος 15, Κοντόπουλος 6, Κοιλιάς, Στογιανόπουλος, Βουλτσίδης 18 (1), Κιρκιντζώτης 2, Μελίδης, Στάμος 7, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 13.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης, Μωυσίδης 12 (2), Τσολακίδης 3, Καραγιάννης 6 (1), Βαφόπουλος 7, Κουρκούτας 11, Χαρισσόπουλος 6, Παπαδόπουλος 11 (1), Μέλιος, Βουλγαράκης, Βαϊτσόπουλος 6 (2), Γαβαλάς.