FC Girondins de Bordeaux (9) – Stade Rennais FC (6)     @ Matmut Atlantique, Bordeaux

(τελευταία 10ετία:  6-4-0,  6/10 Under,  6/10 NG)
[GdB εντός]
2-2-2  (6-7 γκολ),  4/6 Under+NG
[SRFC εκτός]
3-1-2  (10-7 γκολ),  4/6 Over+GG,  5/6 2-3 Goals

Το σημερινό πρόγραμμα ξεκινά με μια μάχη στο πρώτο μισό της βαθμολογίας ανάμεσα σε δύο ομάδες που θα παλέψουν έως το τέλος για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Bordeaux και Rennes διασταυρώνουν τα ξίφη τους σε μια περίοδο δύσκολη για τους γηπεδούχους (τέσσερις αγωνιστικές χωρίς νίκη) αλλά καλή για τους φιλοξενούμενους (πέντε ματς αήττητοι). Η πρόσφατη προϊστορία ευνοεί τους γηπεδούχους που δεν έχουν ήττα απέναντι στην ομάδα της Βρετάνης.
Τι θα επιλέξουμε

Πολύ δυνατοί οι Γιρονδίνοι εντός έδρας, θεωρούμε ότι έχουν πολλές πιθανότητες για την νίκη, έστω και αν οι Rennais βρίσκουν γκολ εκτός έδρας. Πάμε με την έδρα και ποντάρουμε στη επικράτηση της Bordeaux είτε στο πρώτο, είτε στο δεύτερο 45λεπτο.

2 – 5 – 3
(όλα στη Ligue2:  8/10 Under,  5/10 GG,  6/10 2-3 Goals)
Φόρμα
[ASC εντός]
1-2-3  (4-7 γκολ),  5/6 Under,  4/6 NG
[ESTAC εκτός]
0-0-6  (3-12 γκολ),  3/6 Under+NG

Το σετ των βραδινών αναμετρήσεων περιλαμβάνει πολλές μάχες στο φάσμα της παραμονής. Amiens και Troyes χωρίς να πείθουν τελευταία, ψάχνουν απεγνωσμένα για βαθμούς που θα τους δώσουν μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Χωρίς γκολ για τρία συνεχόμενα εντός έδρας παιχνίδια η Amiens κόντρα σε μια Troyes που είναι πολύ αδύναμη αμυντικά όταν αγωνίζεται μακριά από την έδρα της.

Με την πλάτη στον τοίχο αμφότερες, θα ψάξουν τη νίκη σε ένα 90λεπτο ζωής και θανάτου. Δίνουμε προβάδισμα έδρας και επιλέγουμε τον άσο, που ικανοποιεί και από πλευράς απόδοσης.

5 – 4 – 4
(τελευταία 20ετία:  2-2-3,  4/7 Under,  4/7 GG,  4 τελευταία 2-3 Goals)
Φόρμα
[ASCO εντός]
4-0-2  (9-7 γκολ),  4/6 Over,  4 τελευταία NG
[SMC εκτός]
1-1-4  (4-8 γκολ),  4/6 Under+NG

Η εμβόλιμη (για την επόμενη 31η αγωνιστική) ήττα στο Παρίσι διέκοψε ένα αήττητο τριών αγωνιστικών για τους γηπεδούχους απόψε Angevins που μόλις βρέθηκαν πολύ κοντά στις επικίνδυνες θέσεις, παρουσίασαν ένα σοβαρό πρόσωπο και βρήκαν τα απαραίτητα αποτελέσματα. Απέναντί τους η Caen που μετρά μόλις μία εκτός έδρας νίκη στα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια, αλλά χρειάζεται και αυτή βαθμούς για να αποφύγει οποιοδήποτε κίνδυνο στην τελική ευθεία.

Με μία ματιά στα τελευταία αποτελέσματα των δύο ομάδων βλέπουμε πολύ no goal. Εκεί θα βασιστούμε κι εμείς και θα επιλέξουμε να μην σκοράρουν και οι δύο ομάδες, σε ένα ματς που και η ισοπαλία συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.
.

Montpellier Herault SC (6) – Dijon FCO (8)     @ Stade de la Mosson, Montpellier

0-2-4  (5-19 γκολ),  5/6 Over,  3/6 GG

Η Montpellier είναι ακόμη μες το στόχο του ευρωπαϊκού εισιτηρίου παρά τις τέσσερις διαδοχικές τελευταίες ισοπαλίες που της έχουν κόψει κάπως τη φόρα. Αγνοώντας την ήττα το τελευταίο 2μηνο (εκτός έδρας ήττα από την Paris SG) θέλει να κάνει ένα καλό κλείσιμο για να κόψει πρώτη το νήμα, συγκριτικά με τις υπόλοιπες ομάδες με τον ίδιο στόχο. Από την άλλη η Dijon που δείχνει να μην κινδυνεύει, όμως εκτός έδρας η συγκομιδή της είναι πενιχρή.

Λογικός ο φαβοριτισμός στον άσο που επιβεβαιώνεται πλην της φόρμας, και από την προϊστορία. Όσο θέλει να παλέψει για την προνομιούχο ευρωπαϊκή θέση, θα πρέπει να επικρατεί σε παιχνίδια όπως το αποψινό. Νίκη των γηπεδούχων, η επιλογή μας εδώ.
.

Toulouse FC (17) – RC Strasbourg Alsace (15)     @ Stadium Municipal de Toulouse

1ος Γύρος
2-1
(25′ Martin, 52′ Mangane / 30 Gradel)
Προϊστορία
17 – 12 – 4
(πιο πρόσφατο ματς το 2007, τελευταία 20ετία:  1-3-3,  5/7 Under,  4/7 GG)
Φόρμα
[TFC εντός]
1-2-3  (7-9 γκολ), 3/6 Over+GG
[RCSA εκτός]
1-0-5  (6-14 γκολ),  4/6 Over,  4/6 NG

Το τελευταίο παιχνίδι του σημερινού προγράμματος είναι μια ακόμη μεγάλη μάχη μεταξύ δύο ομάδων που καίγονται για βαθμούς. Toulouse και Strasbourg αναζητώντας μια νίκη μετά από καιρό (πέντε ματς χωρίς νίκη για τους γηπεδούχους Violets και τέσσερα για τους φιλοξενούμενους), θα επιδιώξουν να κάνουν ένα σημαντικό βήμα παραμονής.

Δεδομένης της κρισιμότητας της αναμέτρησης, αλλά και σε συνδυασμό με την προϊστορία και τα πρόσφατα αποτελέσματα των δύο ομάδων, πάμε στην επιλογή του αμφίσκορου αποτελέσματος.
.

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξετε!

Συνοπτικά:
France – Ligue 1 (30e journee)
18:00 FC Girondins de Bordeaux – Stade Rennais FC FC Girondins de Bordeaux to Win Either Half (1.57) 0-0 HT / 0-2 FT
21:00 Amiens SC – ESTAC Troyes 1 (2.21) 1-1 FT
21:00 Angers SCO – Stade Malherbe Caen No Goal (1.70) 3-0 FT
21:00 Montpellier HSC – Dijon FCO 1 (1.73) 2-2 FT
21:00 Toulouse FC – RC Strasbourg Goal/Goal (2.10)