Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 74-63 του Κολινδρού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 18η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, η ολοκλήρωση του οποίου βρήκε τον Κολινδρό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (17-18).

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Νεμάνια Τσουκ ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους, με αποτέλεσμα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 35-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Όπως το πρώτο έτσι και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους του σκορ (16-16) και η λήξη του βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 51-46.

Η ΑΚΕ Πιερίας στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να φτάσει στη νίκη, διευρύνοντας της διαφορά της και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 74-63.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 17-18, 35-30, 51-46, 74-63.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 14 (3), Μπατάλας 2, Μεταξιώτης 9, Αποστολόπουλος, Τασιούλας 5 (1), Παυλίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Λάπας 6 (1), Σαββίδης 11 (2), Ίτσιος 9, Ευαγγελόπουλος, Βλάχος 13.

ΑΣ Κολινδρού (Μπιζάκης): Πλάτσας, Κοντονώτας 8, Μπιλιαδέρης, Τσικούρας 16 (1), Μελιτζανόπουλος, Πάσχος 18 (2), Μανίκας, Κωσταμπίτσης, Ιωαννίδης, Μουχταρόπουλος, Παπαζήσης.