Σχετικά καλή αρχή για την ελληνική γυμναστική στο παγκόσμιο κύπελλο της ενόργανης που ξεκίνησε σήμερα στο Μπακού με τα προκριματικά, όπου οι Λευτέρης Πετρούνιας και Κώστας Κωνσταντινίδης πήραν την προκριση στον τελικό των κρίκων.

Ο Πετρούνιας συγκέντρωσε 15.400 βαθμούς (βαθμός δυσκολίας: 6,400, βαθμός εκτέλεσης: 9,000) και παρότι έκανε ένα βηματάκι προς τα πίσω κατά την προσγείωσή του πέρασε στον τελικό με την καλύτερη βαθμολογία. Μια θέση στο βάθρο των νικητών θα διεκδικήσει με αξιώσεις και ο Κωνσταντινίδης, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση στον προκριματικό των κρίκων με 14.633 βαθμούς, στην πρώτη παρουσίαση του καινούργιου προγράμματός του.

Η οκτάδα του τελικού των κρίκων που διεξάγεται στο Σάββατο στις 12:30

1. Λευτέρης Πετρούνιας (Ελλάδα) 15.400β.
  2. Σινγκιού Λαν (Κίνα) 14.966β.
  3. Ιμπραΐμ Τσολάκ (Τουρκία) 14.900β.
  4. Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (Ελλάδα) 14.633β.
  5. Καζούμα Κάγια (Ιαπωνία) 14.433β.
  6. Φούγια Μαένο (Ιαπωνία) 13.933β.
  7. Κάσιμιρ Σμιντ (Ολλανδία) 13.866β.
  8. Ιλία Γιάκαουλεου (Λευκορωσία) 13,800β.

Αμφότεροι οι Έλληνες σπεσιαλίστες των κρίκων έκλεισαν ραντεβού για τον τελικό, που θα γίνει το Σάββατο (17/03, 12:30 – 13:30 ώρα Ελλάδας), αφού μπήκαν πανηγυρικά στην οκτάδα των φιναλίστ, στο πρώτο αγωνιστικό τεστ της χρονιάς.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές στο σημερινό πρώτο σκέλος των προκριματικών έμειναν εκτός προνομιούχου οκτάδας. Στο δίζυγο ο Γιώργος Χατζηευσταθίου κατετάγη 14ος με 13.400β. και ο Νίκος Ηλιόπουλος 15ος με 13.366β. σε σύνολο 26 αθλητών, ενώ στις ασκήσεις εδάφους ο Αντώνης Τανταλίδης τερμάτισε 19ος μεταξύ 32 αθλητών με 13.133 βαθμούς, πληρώνοντας όλοι τους μεμονωμένες άτυχες στιγμές και κακές προσγειώσεις.

Η πρωτοεμφανιζόμενη στην κατηγορία γυναικών 16χρονη Εβελίνα Μάγια συγκέντρωσε 10.966 βαθμούς στους ασύμμετρους ζυγούς και πήρε την 11η θέση μεταξύ 13 αθλητριών.