Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 62-57 της Αριδαίας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας ολοκλήρωσε αήττητη, μετά και τη νίκη της επί της Αριδαίας και κατέκτησε το Πρωτάθλημα Γυναικών της ΕΚΑΣΚΕΜ και θα αγωνιστεί στα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν σύντομα.

Αποφασισμένες για τη νίκη μπήκαν οι παίκτριες της ΑΓΕ Πιερίας και προηγήθηκαν με 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος του αγώνα με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το πρώτο του μισό με το σκορ να διαμορφώνεται σε 37-29 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Η Αριδαία ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στους σαράντα τέσσερις πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η παίκτριες του Νεμάνια Τσουκ ήταν καλύτερες και κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με το τελικό 62-57.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-29, 44-44, 62-57.

ΑΓΕ Πιερίας (Τσουκ): Δροσούνη 21 (5), Τσενεκίδου 13, Σκλιοπίδου, Νικολαΐδου 4, Βλάχου, Παπαδοπούλου, Βαρμάζη 6 (2), Πάσχου, Πατσιαλή 8 (2), Λάπα 8, Μυστρίδου 2, Ηλιάδου.

ΦΟ Αριδαίας: Νοχουτίδου, Αριτζόγλου, Πρόικου 27 (5), Ελευθεριάδου 6, Γεωργουλούμη 1, Παπαγεωργίου 10, Πουσίνη, Δήμτση, Ασβεστοπούλου, Καραπάνου 13.