Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 84-71 του Εδεσσαϊκού, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα, σε έναν αγώνα στον οποίο ο Εδεσσαϊκός ήταν ανταγωνιστικός για ένα δεκάλεπτο, με την ομάδα της Κατερίνης να επιβάλει το ρυθμό της στην συνέχεια, κυρίως χάρη στην αμυντική της λειτουργία στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση και έχτισε και μία διαφορά οκτώ πόντων.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα για την ΑΓΕ Πιερίας, με τον Εδεσσαϊκό να βγάζει περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ο φιλοξενούμενος να προηγηθεί με 3-10 6’ 51” πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 14-24, ενώ 1’ 03” πριν την ολοκλήρωσή του ο Εδεσσαϊκός προηγήθηκε με δεκατρείς πόντους (11-24).

Με ένα σερί δεκαέξι πόντων η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 27-24, 6’ 43” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τη γηπεδούχο να διατηρεί τον έλεγχο και να ολοκληρώνει το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενη με 43-35.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με την ΑΓΕ Πιερίας να καταφέρνει να διευρύνει το προβάδισμά της στο τελευταίο τρίλεπτο και να προηγηθεί με 64-49.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς ο ελλιπής Εδεσσαϊκός (ταξίδεψε στην Κατερίνη με μόλις επτά παίκτες) δε μπόρεσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με την ΑΓΕ Πιερίας να επικρατεί με το τελικό 84-71.

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 14-24, 43-35, 64-49, 84-71.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 7 (1), Μωυσίδης 5, Τσολακίδης 16, Καραγιάννης 2, Βαφόπουλος 17, Αδαμίδης 2, Χαρισσόπουλος 10 (1), Παπαδόπουλος 4, Μέλιος 6, Κουρκούτας 4, Βαϊτσόπουλος 3 (1), Γαβαλάς 8.

Εδεσσαϊκός BC (Σταυρόπουλος): Πέτκος 14 (2), Αδάμ, Μπίνος 16 (2), Κλήντσαρης 9, Δουλκερίδης 9, Ξυλουργίδης 14, Σταυρακίδης 9.