Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 54-46 από την Γουμένισσα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Γουμένισσας, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Κακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά μόλις δώδεκα πόντους και την Γουμένισσα να προηγείται με 7-5.

Αμφίρροπο παρέμεινε το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με βραχεία κεφαλή στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (22-21).

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τις άμυνες να προωταγωνιστούν και την Γουμένισσα να προηγείται με 36-31.

Παρόμοια παρέμεινε η εικόνα του αγώνα μέχρι το τέλος, με την εμπειρία της Γουμένισσας να υπερτερεί της μαχητικότητας της ΑΚΕ Πιερίας και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 54-46.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 7-5, 22-21, 36-31, 54-46.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Αργυριάδης): Σανιδάς 2, Τάσιος 6 (1), Τζάκος 6, Ζεμπεκίδης 15 (2), Αντωνίου, Καλαϊτζίδης 5 (1), Μπέλτσης 14, Τζιτζίδης 2, Πούλος, Σαμαράς 4.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 14 (3), Μπατάλας, Μεταξιώτης, Μαράζης, Αποστολόπουλος, Αντωνίου 10, Παπαδόπουλος, Λάπας 6 (2), Τζουνίδης, Ίτσιος 2, Ευαγγελόπουλος 5, Βλάχος 9.