Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 81-69 από την Μελίκη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η Μελίκη μπήκε αποφασισμένη να διατηρήσει το αήττητό της και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, καθώς η ΜΕλίκη κυριάρχησε στο παρκέ και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε να προηγείται με 46-23.

Ο Βατανιακός βελτίωσε την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 69-43 υπέρ της γηπεδούχου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Βατανιακός κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-69 και τη Μελίκη να φτάνει τις δεκαεννέα νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Χρυσάφης Β..

Δεκάλεπτα: 21-13, 46-23, 69-43, 81-69.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 25 (1), Μαυρίδης 16 (2), Κυριακού, Σαζακλίδης 2, Μαγαλιός, Στακτάρης, Κωσταμίτσης, Σταυρουλάκης 14 (3), Μπούθας 2, Κοτζαμπάσης 20 (1), Ρογγότης 2, Παπαδόπουλος.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 4, Πόσιος 2, Βαρβούτης 5, Μαρινόπουλος 12, Ζάχος 8 (2), Ακερμανίδης 7 (1), Μπίσμπας 22 (2), Βουτσακόπουλος 6, Αμανατίδης 1.