Ο Αιγινιακός επικράτησε με 69-73 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 19η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκαν οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη στην αναμέτρηση, έβγαλαν περισσότεροι ενέργεια στο παρκέ από τους αντιπάλους τους και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-23.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να ξαναμπεί άμεσα στη διεκδίκηση της νίκης, μειώνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του και τον Αιγινιακό να φαίνεται πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία του, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 69-73.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 13-23, 38-39, 50-52, 69-73.

ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ, Τούπος, Ζιάννης, Βαδόλας, Μπάμπος 24 (4), Ζαχαριάδης 5 (1), Σκουλαριώτης 9 (1), Δίντσης 2, Μπολιός 2, Τούφας 23 (2), Ράπτης,  Δάμτσιος 4.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 3, Κατσιάνος 25 (6), Αργυρόπουλος 10, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 11, Κιρκιντζώτης 6, Μελίδης 1, Στάμος 4, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 13 (1).