Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 71-58 από τον Απόλλωνα ΚΑλαμαριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Κακό επιθετικά ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου, οι οποίες σημείωσαν μόλις έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 16-6.

Τη δεύτερη περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα να ισορροπήσει το παιχνίδι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 30-16 υπέρ του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Θεαματικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν εξαιρετικά στην επίθεση, συνέπεια του οποίου ήταν να σημειωθούν συνολικά πενήντα πέντε πόντοι και τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει τη διαφορά στους εννέα (55-46).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας Καλαμαριάς διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη επικράτηση με το τελικό 71-58.

Διαιτητές: Λαδάς – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 16-6, 30-16, 55-46, 71-58.

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου 18 (3), Αντωνιάδου 3, Τσίτσου, Παλλάνη 3 (1), Ακσεχέρογλου 4, Ευσταθίου, Σιφναίου 9, Διαμαντίδου 4, Καϊμακτσή 6 (1), Παπαϊωάννου, Παπαρέντη 4, Οικονόμου 6.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου, Αμβρακίδου, Ζουγκουρίδου 9 (1), Φλώρου 19, Λάππα 1, Λεκάι, Μπουμπουλέντρα,  Καρατάσιου 9 (3), Μουστακίδου 10, Δημητριάδου 4, Παντζιάλα, Γκρίτζαλη 6.