Η Νίκη ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον ΠΑΟΚ στο Αιγίνιο, ο οποίος σημείωσε την 16η νίκη του σε 21 αγώνες. Η Νίκη στο ντεμπούτο του Γιώργου Οικονομίδη στον πάγκο άγγιξε την ισοφάριση που θα της έδινε πολύτιμο βαθμό ή βαθμούς αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 27 βαθμούς και ισόβαθμη στην 8η θέση με τον Παμβοχαϊκό έχοντας μειονέκτημα ισοβαθμίας.
Η Νίκη έχει ακόμα να δώσει τον αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας εκτός έδρας. Εάν τελείωνε τώρα η κανονική περίοδος θα έπεφτε στα πλέι άουτ μαζί με Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Παναθηναϊκό. Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ο οποίος μάλιστα ήρθε από τον πάγκο στο 2ο σετ και ξεκίνησε βασικός από το 3ο σετ.

Η ομάδα του Αιγινίου για να αποφύγει τα πλέι άουτ θα πρέπει να προσπεράσει τον Εθνικό Πειραιώς ή τον Παμβοχαϊκό. Δηλαδή, να νικήσει η Νίκη στη Χαλκίδα τον Ηρακλή και να χάσει ο Εθνικός Πειραιώς από την Κηφισιά ή ο Παμβοχαϊκός από την Παναχαϊκή. Η Νίκη έχει μειονέκτημα σε διπλή ισοβαθμία με Παμβοχαϊκό και μειονέκτημα σε τριπλή ισοβαθμία με Ηρακλή Κηφισιάς και Παμβοχαϊκό.

Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ο οποίος μάλιστα ήρθε από τον πάγκο στο 2ο σετ και ξεκίνησε βασικός από το 3ο σετ.

Η Νίκη μπήκε καλά και μέχρι το μέσον του 1ου σετ είχε προβάδισμα στο σκορ. Με δύο λάθη του Γκιόν και επίθεση του Παπαδόπουλου κόντρα στην παλιά του ομάδα η Νίκη προηγήθηκε 12-9 και 15-13 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 από μπλοκ και επίθεση του Στίγγα προσπέρασε 16-15. Με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε η Νίκη 18-18 αλλά η επίθεση του Γκιον και οι δύο άσσοι του Ουτσίκοφ σε φλοτ σερβίς έκαναν νέο σερί 3-0 για το 21-18. Η διαφορά κρατήθηκε και με νέο φλοτ από τον Γκιον και επίθεση του Πελεκούδα έκλεισε το σετ 25-20.

Η ομάδα του Γιώργου Οικονομίδη ξεκίνησε το ίδιο καλά και το δεύτερο σετ μόνο που αυτή τη φορά κράτησε το προβάδισμα. Με το φλοτ σερβίς του Παπαδόπουλου και τις επιθέσεις Ντίνα, Στρούγκαρ η Νίκη έκανε σερί 3-0 κάνοντας το 13-9. Ο ΠΑΟΚ δεν αντέδρασε και η Νίκη με έλεγχο σε σερβίς και υποδοχή κράτησε την διαφορά και την αύξησε 23-17 με τον Στρούγκαρ. Το σετ έκλεισε 25-19 με επίθεση Κιχάδα.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου μάλιστα στο 14-16 είχαμε ένταση και από μία κόκκινη στους δύο πασαδόρους Δημητριάδη και Τερζή. Ηταν η στιγμή που οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 14-14. Ο Σακόγλου με επίθεση και το άουτ του Παπαδόπουλου που αμφισβητήθηκε έβαλαν μπροστά τον ΠΑΟΚ 16-14 και με τις κόκκινες το σκορ έγινε 17-15. Ο Τερζής με ωραίο σερβίς, ο Κουμεντάκης με εντυπωσιακό σερί τεσσάρων επιθέσεων και ο Πελεκούδας με μπλοκ έκαναν συνολικό σερί 5-0 και ο ΠΑΟΚ με 25-18 έκανε το 2-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά +6 με την έναρξη του 4ου σετ αλλά το σετ δεν το πήρε εύκολα. Προηγήθηκε 10-4 με το φλοτ σερβίς του Πελεκούδα αλλά η Νίκη απάντησε με δικό της σερί από τον Κιχάδα και έφερε το ματς στα ίσια 11-11. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 21-21. Ο Παπαδόπουλος και ο Στρούγκαρ έκαναν το 23-21 αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε με τον Κουμεντάκη και με το φλοτ σερβίς του Τακουρίδη έκανε και την ανατροπή. Ο Τακουρίδης με άσσο ισοφάρισε 23-23, ο Σαφράνοβιτς με κόντρα επίθεση έκανε το 24-23 και ο Πελεκούδας με μπλοκ πάνω στον Στρούγκαρ τελείωσε τον αγώνα με συνολικό σερί 4-0 σε 25-23 και 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης – Δανιηλίδου.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-19, 18-25, 23-25) σε 111′.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 20-25.
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19.
3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 18-25.
4ο σετ: 3-8, 15-16, 21-20, 23-25.

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου (Οικονομίδης): Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. – 29% άριστες), Ντίνας 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (19/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/18 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 52% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 50% υπ. – 24% άριστες), Παπαλεξίου, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 8 (4/15 επ., 4 άσσοι), Στίγγας 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 36% άριστες), Γκιόν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Κουμεντάκης 19 (16/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 89% υπ. – 44% άριστες), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε για το ντεμπούτο του στη Νίκη: «Μας αφήνει πικρή γεύση το φινάλε του αγώνα διότι πιστεύω πως δικαιούμασταν να οδηγήσουμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Ενας βαθμός ίσως ήταν καθοριστικός για την 8αδα. Τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για μας διότι δεν ελέγχουμε απόλυτα την κατάσταση. Θα πρέπει να νικήσουμε τον Ηρακλή στη Χαλκίδα και να περιμένουμε μία ήττα του Εθνικού Πειραιώς. Παλέψαμε τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ και αν κρατούσαμε την υποδοχή μας στο φλοτ σερβίς του Τακουρίδη στο φινάλε του 4ου σετ τότε θα είχαμε ισοφαρίσει. Δυστυχώς η ένταση στο μέσον του 3ου σετ επηρέασε περισσότερο την δική μας ομάδα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια για παραμονή».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι είπε: «Ολες οι ομάδες απέναντι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ βγάζουν τον καλύτερο εαυτό τους και το ίδιο έγινε και σήμερα. Δείξαμε καλές αντιδράσεις και αξιοποιήσαμε τα πλεονεκτήματα που είχαμε. Ο ΠΑΟΚ πρέπει να νικάει όλους τους αγώνες και το ίδιο θέλουμε να κάνουμε και κόντρα στον Ηρακλή την τελευταία αγωνιστική».