Παρότι προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γιαζιτζόγλου στο 36′, ο Αιγινιακός δε μπόρεσε να αποφύγει μια ακόμη ήττα, χάνοντας με 1-2 στο “Γιάννης Παραλυκίδης” από τον Απόλλωνα Λάρισας, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Football League και “έμπλεξε” ακόμη περισσότερο όσον αφορά στην παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του α’ μέρους με τον Λίταινα και έφτασε στην ανατροπή με γκολ του Κανούλα στο 75′. Ο Αιγινιακός αγωνιζόταν από το 70′ με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Πετρούση ενώ στο 89′ αποβλήθηκαν και οι Ζούρκος και Γ. Ανδρέου για αψιμαχία.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα της Βόρειας Πιερίας είναι το εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕ Καραϊσκάκης, την προσεχή Κυριακή.

4′ Σουτ του Σοφιάνη, η μπάλα έφυγε άουτ.
8′ Σουτ του Πέριτς, ο Παϊτέρης μπλόκαρε.
18′ Μετά από σέντρα του Ανδρικόπουλου ο Σοφιάνης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως έφυγε παράλληλα από την εστία των φιλοξενούμενων.
20′ Ο Αντωνιάδης έδωσε στον Ζούρκο, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
33′ Ο Παπαδόπουλος έκανε το σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα έφυγε άουτ.
36′ ΓΚΟΛ! 1-0: Ο Γιαζιτζόγλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για τον Αιγινιακό. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κουρτεσιώτης που βρήκε τη μπάλα με το χέρι σε σέντρα του Γκατσολάρι.
45’+2′ Ο Μαυριάς έκανε το γύρισμα για τον Λίταινα ο οποίος με πλασέ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αιγινιακού, κάνοντας το 1-1.
57′ Σέντρα του Σοφιάνη για τον Γκατσολάρι και σουτ του τελευταίου, η μπάλα έφυγε άουτ.
70′ Αποβολή του Πετρούση με κόκκινη κάρτα για κράτημα στον Κανούλα που έβγαινε τετ α τετ με τον Τόλιο.
71′ Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά, κεφαλιά του Κανούλα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τόλιου.
75′ ΓΚΟΛ! 1-2: Ο Τσιλούλης γύρισε τη μπάλα για τον Κανούλα και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 1-2 για τον Απόλλωνα Λάρισας.
82′ Ο Σκούπρας έκανε το γύρισμα για τον Κανούλα, έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Τοπαλίδης.
83′ Γύρισμα του Κανούλα για τον Παπαζαχαρία, το τελείωμα του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ.
84′ Ο Τσολακίδης, σε αντεπίθεση για τον Αιγινιακό δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ με τους αμυντικούς να απομακρύνουν.
89′ Ζούρκος και Γιάννης Ανδρέου αποβλήθηκαν με κόκκινες κάρτες για μεταξύ τους αψιμαχία.
90’+2′ Μετά από σέντρα του Τοπαλίδης ο Χότζιτς βρέθηκε τετ α τετ με τον Παϊτέρη, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σιδηρόπουλος (Έβρου) με βοηθούς τους Τίκα (Καρδίτσας) και Τερζόπουλο (Έβρου).

Εκτός από τις κόκκινες που είδαν οι Πετρούσης, Ζούρκος και Γ. Ανδρέου, ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα και τον Αντωνιάδη του Αιγινιακού.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαϊδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πετρούσης, Αντωνιάδης, Γκατσολάρι (73′ Τοπαλίδης), Πέριτς (51′ Τσολακίδης), Ζούρκος, Παπαδόπουλος (80′ Χότζιτς), Σοφιάνης.
Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Χατζής, Μαυριάς (85′ Γ. Ανδρέου), Αγρόδημος (37′ λ.τ Λίταινας), Κανούλας, Σουλίδης (46′ Καρακατσάνης), Τσιλούλης.