Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 76-98 από την Αριδαία, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος ήταν αμφίρροπος για είκοσι οκτώ λεπτά, αλλά και θεαματικός ο Βατανιακός δεν πλήρωσε μία εξάλεπτη κατάρρευση, η οποία ήταν αρκετή για την Αριδαία, η οποία σε αυτό το διάστημα εκτόξευσε τη διαφορά και έφτασε σε μία δίκαιη νίκη.

Ο Βατανιακός δυσκολεύτηκε να βρει λύσεις, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 4-12 μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Στην συνέχεια βελτιώθηκε επιθετικά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23 50” πριν την ολοκλήρωση πλούσιου σε θέαμα πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την Αριδαία να προηγείται με 23-25.

7’ 11” πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Κατερίνης πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (31-30) με τη φιλοξενούμενη να απαντά με ένα σερί έξι πόντων και προσπερνά ξανά (31-36) μέσα σε 2’ 06” και τον Βατανιακό να ισοφαρίζει σε 36-36 στα επόμενα 59”. Οκτώ αναπάντητοι πόντοι από την πλευρά των παικτών του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη διαμόρφωσαν το 45-42 στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 47-42.

Αμφίρροπο ήταν και το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την Αριδαία να τρέχει ένα σερί επτά πόντων στα τελευταία δυόμιση λεπτά της τρίτης περιόδου  (59-67) και να προηγείται με 62-71 στην ολοκλήρωσή της.

Με κεκτημένη ταχύτητα, από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, μπήκε στο τέταρτο η Αριδαία, η οποία προηγήθηκε με 62-79 αφήνοντας χωρίς πόντο τον Βατανιακό για 3’ 22”, δίνοντας πρόρωδα διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, καθώς έχοντας και το ψυχολογικό αβαντάζ δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην τελική επικράτηση με 76-98.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 23-25, 47-42, 62-71, 76-98.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 5 (1), Σιαπάκας 12 (2), Αργυρόπουλος, Τερζόπουλος, Βουτσακόπουλος Α. 19 (3), Πόσιος, Βαρβούτης 2, Μαρινόπουλος 2, Χατζούδης, Ακερμανίδης 10 (1), Μπίσμπας 13 (2), Βουτσακόπουλος Θ. 13 (1).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 10 (2), Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 16 (1), Υποδηματόπουλος 2, Μπεγλόπουλος 12 (2), Παπαβραάμ, Αβραμίδης 6 (1), Λιούγκας 2, Μακρόπουλος 24 (4), Στρέπκος 16, Καρνάβας 10.