Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 58-90 από τον Φίλιππο Νέας Πέλλας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο ο Φίλιππος Νέας Πέλλας δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί από τα πρώτα λεπτά, όταν και ξέφυγε στο σκορ, η ΑΚΕ Πιερίας ήταν και πάλι μαχητική, ωστόσο γνώρισε μία δίκαιη ήττα απέναντι σε έναν καλύτερο και πιο έμπειρο αντίπαλο.

Αποφασισμένος για τη νίκη μπήκε ο Φίλιππος Νέας Πέλλας, ο οποίος μετά το δεύτερο λεπτό του αγώνα αποσπάστηκε στο σκορ φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και στους δεκαέξι πόντους (12-28) 1’ 21” πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, με την ΑΚΕ Πιερίας να καταφέρνει να μειώσει σε 16-28.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο ο φιλοξενούμενος Φίλιππος ήταν αυτός που κυριάρχησε στο παρκέ με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 26-52.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εννέα αναπάντητους πόντους της ΑΚΕ Πιερίας στα πρώτα 2’ 07” (35-52) με τον Φίλιππο Νέας Πέλλας να αντιδρά άμεσα και να προηγείται με 37-64 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-76.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Φίλιππο Νέας Πέλλας να κατακτά το ρο φύλλο αγώνα με το τελικό 58-90.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γρηγοριάδης.

Δεκάλεπτα: 16-28, 26-52, 45-76, 58-90.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 4, Μπατάλας 2, Μεταξιώτης 6, Πιτσιάβας 2, Παυλίδης 4, Αντωνίου 3 (1), Βλάχος 11, Λάπας 11 (3), Σαββίδης 9, Τζουνίδης 3 (1), Ίτσιος 1, Ευαγγελόπουλος 2.

ΑΣ Φίλιππος Νέας Πέλλας (Οκλαλιώτης): Παναγιωτίδης 2, Πατσός 2, Μπουρονίκος, Τσανακτσίδης 7 (1), Οικονομόπουλος 2, Βουζίνας 13 (3), Μπαλιάκας 28 (1), Στόγιος 5, Χερκελετζής 11, Περπερίδης 10 (1). Οξούζης 10.