Ο Βαφύρας επικράτησε με 89-63 του Κολινδρού, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα την 20η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Τη δωδέκατη φετινή του νίκη σημείωσε ο Βαφύρας, σε ένα παιχνίδι όπου η πολυφωνία στο σκοράρισμα ήταν η ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς για την ομάδα του Μιχάλη Σαραπτσή, καθώς αγωνίστηκαν και οι δώδεκα παίκτες της αποστολής και σκόραραν από αυτούς οι δέκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά. Από εκεί και ύστερα οι παίκτες του Βαφύρα ανέβασαν στροφές και η ζυγαριά έγειρε από νωρίς υπέρ τους. Ο Μιχάλης Σαραπτσής στο παιχνίδι αυτό χρησιμοποίησε πάρα πολλά διαφορετικά σχήματα μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Από την αρχή ξεκίνησε με σχήμα που δεν συνηθίζει, και έκανε τις πρώτες του αλλαγές  στο τελευταίο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-7, αλλά από εκεί και ύστερα οι παίκτες που χρησιμοποίησε βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν μέχρι το τέλος το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθούν με 17-12.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση της γηπεδούχου ομάδας μας άρχισε να αποδίδει καλύτερα καταφέρνοντας να πετύχει είκοσι έξι πόντους σε αυτό. Η άμυνα όμως σε αρκετές περιπτώσεις εκτέθηκε, αφού ο Κολινδρός κατάφερε να σκοράρει με πραγματικά πολύ δύσκολα και υπό πίεση σουτ και να πετύχει ως το τέλος του ημιχρόνου δεκαοκτώ πόντους που διαμόρφωσαν και το 43-30.

Το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο κύλισαν όπως το δεύτερο. Την υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο είχε ο Βαφύρας, αλλά οι παίκτες του Κολινδρού κάθε φορά στα δύσκολα έβρισκαν δύσκολες αλλά εύστοχες λύσεις. Το επί μέρους σκορ 24-16 του 3ου δεκαλέπτου διαμόρφωσε το  67-46 και στην ουσία έβαζε από νωρίς τέλος στην υπόθεση του ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ακολούθησε τον ρυθμό των δύο προηγούμενων. Αν και είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, οι ομάδες προσπάθησαν να προσφέρουν όμορφο θέαμα και να ευχαριστηθούν το υπόλοιπο του παιχνιδιού. Τελικό σκορ παιχνιδιού 89-63. Δύο ήταν τα αξιοσημείωτα από πλευράς Βαφύρα. Πρώτα πως ήταν η καλύτερη επιθετική συγκομιδή για την ομάδα, ως τώρα, στο φετινό πρωτάθλημα και έπειτα οι τρεις πρώτοι  πόντοι σε επίπεδο ανδρών ενός ακόμα παίκτη (γεννημένος το 2002) που προωθήθηκε από τις ακαδημίες μας, του Χριστόδουλου Τζιόλη που ευστόχησε στο μοναδικό σουτ που πρόλαβε να κάνει στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 17-12, 43-30, 67-46, 89-63.