Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 79-64 του Αετού Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αετό Κιλκίς να παρουσιάζεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας κυριάρχησε στο παρκέ και χάρη στ επιμέρους 24-10 που πέτυχε κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 40-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 79-64 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 16-18, 40-28, 57-44, 79-64.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Στεφανίδης 3, Τσολακίδης 7 (1), Σιώκας, Βουλγαράκης 7 (1), Ξαφένιας, Βαφόπουλος 18, Αντωνίου 3, Χαρισσόπουλος 14 (2), Μέλιος 17 (3), Κουρκούτας 5 (1), Βαϊτσόπουλος 5 (1), Γαβαλάς.

ΠΑΣ Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Ζηρίδης, Κιουσές 13 (2), Νταμοτσίδης 2, Αραβίδης Δ., Φιλιππίδης 4, Βαϊτσούδης 13, Ιατρού 11, Κόγιας 11, Κακανόπουλος 2, Μαργαριτίδης 6 (2), Αραβίδης Α., Τσαρίδης 2.