Σύντομο ήταν το “ταξίδι” του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου στο θεσμό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με την ομάδα της Πιερίας να γνωρίζει τον αποκλεισμό από την Αναγέννηση Πλαγιάς με 2-1 στην παράταση, στο παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του θεσμού.

Η ομάδα της Πιερίας προηγήθηκε μόλις στο 2′ με τον Κωστόπουλο αλλά δεν κατόρθωσε να διατηρήσει το προβάδισμα καθώς οι Κιλκισιώτες γρήγορα ισοφάρισαν με τον Λαζαρίδη σε 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ολοκλήρωση των 90 λεπτών, με τους Κεραμιδιώτες να χάνουν τη μεγάλη ευκαιρία να φύγουν με την πρόκριση στο 76′ αλλά ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης απέκρουσε πέναλτι του Μητράκα.
Στην παράταση οι γηπεδούχοι με τέρμα στο 104′ πήραν τη νίκη και το “εισιτήριο” για τη 2η αγωνιστική όπου θα υποδεχτούν τον Μ. Αλέξανδρο Τρικάλων.