Ο Αιγινιακός επικράτησε με 74-52 των Ίκαρων Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα την 22η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Αιγινιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 19-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 38-30 υπέρ της ομάδας της βόρειας Πιερίας.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το νικητή της αναμέτρησης, καθώς οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη περιόρισαν στο μέγιστο βαθμό την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων οι οποίοι σημείωσαν μόλις τέσσερις πόντους και ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 52-34.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Αιγινιακό να επικρατεί με 74-52 και να παίρνει το εισιτήριο για τα play off, όπου θα αντιμετωπίσει την αήττητη Μελίκη.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος – Αρβανίτης.

Δεκάλεπτα: 19-11, 38-30, 52-34, 74-52.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Κατσιάνος 19 (5), Αργυρόπουλος 12 (1), Κοντόπουλος 2, Κοιλίας 3 (1), Στογιαννόπουλος, Βουλτσίδης 20 (2), Κιρκιντζώτης 7, Μελίδης 4, Στάμος 7, Δεμερτζής, Φανούλης.

ΑΟΚ Ίκαροι Γιαννιτσών (Σπόντης): Τολιόπουλος 14 (1), Πολυχρονίδης, Μισσιώνης 9, Χατζημωυσής 2, Μπογδάνης 20 (1), Μαντζούκης, Τσέλλα 2, Αχλατλής 5 (1).