Ο Βαφύρας επικράτησε με 86-70 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα την 22η αγωνιστική της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε στον αγώνα ο Βαφύρας, ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί με 24-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος με το σκορ να διαμορφώνεται στο πρώτο μισό του αγώνα σε 38-34 υπέρ του Βαφύρα.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου αρκετά κεφάτες, απέδωσαν εξαιρετικά στον επιθετικό τομέα, σημείωσαν συνολικά πενήντα πόντους, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να σημειώνουν τους είκοσι εννέα από αυτούς και να προηγούνται με 67-55.

Ο Βαφύρας ήταν καλύτερος και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 86-70.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 24-19, 38-34, 67-55, 86-70.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 2, Αραμπατζής, Ευαγγελόπουλος 27 (2), Μπατζάκης 19 (4), Κυπαρίσσης 22, Σιώκας, Δημαλής, Στεφανίδης 15, Ελευθεριάδης, Ναβροζίδης, Γερομιχαλός 1, Σκέντος.

ΑΚΕ Πιερίας (Τσουκ): Προβατίδης 13 (2), Ντακαρέλας 7 (1), Μεταξιώτης 4, Μαράζης 2, Αποστολόπουλος 3, Παυλίδης, Τασιούλας, Λάπας 3 (1), Σαββίδης 14 (1), Τζουνίδης, Ίτσιος 13 (1), Βλάχος 11.