Οι Αετοί Βέροιας επικράτησαν με 71-56 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Βέροιας Δημήτριος Βικέλας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των playoffs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αετοί Βέροιας, παρά την πολύ καλή απόδοση της Γουμένισσας, η οποία έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων (33-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν το ρυθμό και τις επιθετικές λύσεις απέναντι στην άμυνα της Γουμένισσας, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό 71-54.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 12-12, 33-28, 55-42, 71-56.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμιτσιρίδης 8, Ιωσηφίδης 4, Παπαδόπουλος 15 (4), Ουζούνης, Γκεκόπουλος 14, Πάππου 12, Χρυσάφης 10 (3), Ιατρού 8, Βλαχάκης, Κασάπης, Κλωναράς.

ΑΟΚ Γουμένισσας (Γερακάρτσης): Καλαϊτζίδης 7, Τζάκος 4, Ζεμπεκίδης 11, Αντωνίου 5, Μπέλτσης 6, Τάσιος 8, Τζιτζίδης, Πούλος 18, Σαμαράς.