Η Αριδαία επικράτησε με 79-61 της Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αποφασισμένη να κάνει το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών μπήκε η Αριδαία, η οποία κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, στην ολοκλήρωση του οποίου προηγήθηκε με 24-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 45-22 υπέρ της Αριδαίας.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο ομάδα να διατηρεί το προβάδισμά της (64-39).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αλεξάνδρεια να καταφέρνει να μειώσει την έκταση της διαφοράς και την Αριδαία να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-61.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 24-15, 45-22, 64-39, 79-61.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 6 (2), Βασίλογλου, Μπίνος 2, Τοπαλίδης 10, Αργυρός, Μπεγλόπουλος 10 (1), Κανονίδης, Αβραμίδης 16 (2), Λιούγκας, Μακρόπουλος 9 (1), Στρέπκος 19, Καρνάβας 7.

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Γκένογλου): Πουρλιοτόπουλος 2, Κατσανεβάκης, Πουαρίδης, Γιοβανόπουλος 10, Παντοφλίδης 10, Σιτσάνης 15, Παπαγερίδης 9 (1), Καρκάρας 13, Πρόιος, Καραγιάννης 2.