Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 81-61 από την Μελίκη, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Μελίκης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ φάσης των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στην Μελίκη ανήκε το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο επέδειξε εξαιρετική επιθετική λειτουργία και προηγήθηκε με 24-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι πρωταγωνιστής ήταν ο Αιγινιακός, ο οποίος ήταν καλύτερος, ωστόσο η Μελίκη διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με την ολοκήρωση του πρώτου μισού του αγώνα (43-41).

Η γηπεδούχος ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίζοντας ξανά την εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου και διεύρυνε το προβάδισμά της στους δεκατρείς πόντους (65-52).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα έπεσε η παραγωγικότητα των δύο ομάδων, με την Μελίκη να φτάνει σε μία εύκολη επικράτηση με 81-61, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών.

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ. – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 24-16, 43-41, 65-52, 81-61.

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 21 (2), Μαυρίδης 19 (1), Κυριακού 9 (2), Σαζακλίδης, Κοσταμπίτσης 2, Στακτάρης 1, Παπαρόσης, Σταυρουλάκης 10 (1), Μπούθας, Κοτζαμπάσης 12, Παπαδόπουλος, Ρογγότης.

ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 12 (2), Αργυρόπουλος 17 (1), Κοντόπουλος, Κοιλίας, Στογιαννόπουλος, Βουλτσίδης 20 (2), Μελίδης, Στάμος 4, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 4.