Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 69-58 από τον Φίλιππο Νέας Πέλλας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ φάσης των playoffs της Β’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με αυτή τη νίκη, ο Φίλιππος Νέας Πέλλας έκανε το 2-0 στην σειρά των αγώνων και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τους Αετούς Βέροιας και ταυτόχρονα κέρδισε και το εισιτήριο για την Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ όπου θα αγωνίζεται την επόμενη περίοδο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυνατές άμυνες να κυριαρχούν στο παιχνίδι και τον Φίλιππο Νέας Πέλλας να προηγείται με 16-14 στην ολοκλήρωσή του.

Ανάλογη ήταν οι εικόνα και της δεύτερης περιόδου, με το πρώτο μισό της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με το γηπεδούχο να προηγείται με 34-30.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τους παίκτες του Δάμη Χρυσίδη να είναι όμως καλύτεροι και όχι μόνο να καλύπτουν την εις βάρος τους διαφορά, αλλά να προηγούνται στο τέλος της περιόδου με 48-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φίλιππος Νέας Πέλλας ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο, ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση με το τελικό 69-58.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-30, 48-50, 69-58.

ΑΣ Φίλιππος Νέας Πέλλας (Οκλαλιώτης): Παναγιωτίδης 1, Πατσός, Περπερίδης 17 (2), Τσανακτσίδης 2, Μπαλιάκας 12 (1), Βουζίνας 14 (2), Οικονομόπουλος, Στόγιος 2, Χερκελετζής 8, Μπουρονίκος, Καφετζάκης, Οξούζης 13 (2).

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Ιορδανίδης, Πολυχρόνης 12 (2), Καρατόλιος 10 (1), Μπούσμπουρας 11 (1), Γκαβοτάσιος 16, Κούτσικας 1, Λόγυρος, Σκρέτας, Κεραμιδάς, Καρακασίδης 8.