Του Κλεάνθη Τριανταφυλλίδη

Ο Marquez μάλλον θα νικούσε έτσι κι αλλιώς, αλλά έκανε βόλτα μετά από μια δραματική καραμπόλα μεταξύ των Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso και Dani Perdosa, που τον ακολουθούσαν.

Ενώ ο Marquez είχε περάσει επικεφαλής και είχε αρχίσει να απομακρύνεται, οι Lorenzo και Dovizioso είχαν μια σκληρή μονομαχία για τη 2η θέση, με τον Pedrosa να παρακολουθεί από κοντά. Ο Dovi είχε κάνει ήδη πολλές προσπάθειες να περάσει τον Ισπανό team-mate του κι αυτή τη φορά βούτηξε από την εσωτερική του στη δεξιά φουρκέτα Κ6 (Dry Sac).

Ο Ιταλός έδειχνε να ολοκληρώνει το προσπέρασμα, αλλά άνοιξε τη γραμμή του και ο Lorenzo έκανε δεξιά για να ξαναπάρει την εσωτερική και να ανακτήσει τη θέση. Εκεί όμως ερχόταν με φόρα ο Pedrosa για να τους περάσει και τους δύο. Ο Lorenzo τον ένιωσε την τελευταία στιγμή και σήκωσε την Ducati του, αλλά ήταν αργά.

Οι δύο μοτοσικλέτες συγκρούστηκαν, με τον Pedrosa να πετάγεται στον αέρα και τον Lorenzo να χτυπά τον Dovizioso και να τον ρίχνει κι αυτόν. Ευτυχώς και οι τρεις σηκώθηκαν και δεν φάνηκε να έχουν τραυματιστεί.

O Lorenzo ήταν ο μόνος από τους πρωταγωνιστές που είχε επιλέξει το μαλακό εμπρός λάστιχο και το εκμεταλλεύτηκε τέλεια στην αρχή, κάνοντας μια εκκίνηση-αστραπή από την 4η θέση για να μπει επικεφαλής στην πρώτη στροφή. Ο Ισπανός της Ducati κράτησε αρχικά πίσω του τον Pedrosa, αλλά και τον Marquez για μερικούς γύρους, αφού ο πρωταθλητής είχε περάσει εύκολα τον team-mate του στη γρήγορη δεξιά Κ11.

Στον 8ο γύρο όμως η άμυνα του Lorenzo δεν άντεξε κι ο Marquez πέρασε στην 1η θέση, ενώ λίγο πιο πίσω ο Dovizioso, που είχε ξεκινήσει συντηρητικά από την 8η θέση, ανέβηκε και πέρασε τον Pedrosa.

Οι τέσσερις επικεφαλής, που είχαν ξεφύγει από τους υπόλοιπους, έμειναν «τρενάκι» για λίγους γύρους ακόμα, μέχρι που ο Marquez αποφάσισε να αυξήσει ρυθμό – απτόητος από ένα θεαματικό γλίστρημα στην Κ12, πάνω σε χαλίκια από την έξοδο του Tom Luthi.

Καθώς ο Marquez απομακρυνόταν, ο Dovi άρχισε να ανυπομονεί πίσω από τον Lorenzo κι έκανε μια αποτυχημένη προσπάθεια να τον προσπεράσει στην τελευταία στροφή, χάνοντας μια θέση από τον Pedrosa. Ξαναπέρασε όμως αμέσως τη Honda για να επιτεθεί πάλι στον team-mate του, με το αποτέλεσμα που ξέρουμε…

Όταν οι τρεις από τους διεκδικητές βγήκαν από το παιχνίδι, ο Johann Zarco (Yamaha Tech3) βρέθηκε σε μια άνετη 2η θέση, παρότι είχε δείξει να δυσκολεύεται στην αρχή του αγώνα. Ο Γάλλος τερμάτισε τελικά 5” πίσω από τον Marquez, που χαιρετούσε κι έκανε φιγούρες στον τελευταίο γύρο.

Η πτώση των τριών σήμαινε επίσης ότι η ομάδα των τεσσάρων, Danilo Petrucci (Pramac Ducati), Andrea Iannone (Suzuki), Jack Miller (Pramac Ducati) και Valentino Rossi (Yamaha), βρέθηκε ξαφνικά να διεκδικεί μια θέση στο βάθρο. Την πήρε τελικά ο Iannone, περνώντας θεαματικά τον Petrucci σε ένα σημείο όπου δεν γίνονται προσπεράσματα.  Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο βάθρο για τον Ιταλό, ενώ ο Alex Rins, που ήταν πιο μπροστά με την άλλη Suzuki, έπεσε ενώ κρατούσε την 5η θέση.

Πίσω από τον Miller, o Maverick Vinales (Yamaha) πέρασε στο τέλος τον Alvaro Bautista (Nieto Ducati) για να τερματίσει 7ος, ενώ ήταν αρχικά έξω από τη δεκάδα.

Ο «ρούκι» Franco Morbidelli (Marc VDS Honda) πήρε το καλύτερο μέχρι στιγμής αποτέλεσμά του σε MotoGP τερματίζοντας στην 9η θέση, ενώ τη δεκάδα συμπλήρωσε ο Mika Kallio, σε έκτακτη εμφάνιση με την πειραματική ΚΤΜ του 2019. Ο Φιλανδός δοκιμαστής τερμάτισε μπροστά από τον κανονικό οδηγό της αυστριακής φίρμας, τον Pol Espargaro.

O Cal Crutchlow (LCR Honda), που είχε ξεκινήσει από την pole, δεν έκανε καλή εκκίνηση κι έπεσε στην 4η θέση. Παρέμενε 4ος όταν έπεσε στη δεξιά Κ11 κι εγκατέλειψε. Ήταν η δεύτερη πτώση του στα δύο τελευταία GP.

O Karel Abraham (Nieto Ducati) έπεσε στην ίδια στροφή αργότερα, ενώ ο Aleix Espargaro (Aprilia) είχε εγκαταλείψει λίγο μετά την εκκίνηση από μηχανικό πρόβλημα.