Ο Πιερικός επικράτησε με 3-2 σετ της Καρδίτσας, στο Κλειστό Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καρδίτσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του τουρνουά ανόδου στην Α2 Ανδρών στον όμιλο του Βορρά.

Ο Πιερικός παρουσιάστηκε αποφασισμένος να μην ηττηθεί στον πρώτο του αγώνα στο τουρνουά και όντας ψύχραιμος και με καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, κατάφερε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική για την συνέχεια νίκη.

Η Καρδίτσα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και εμκεταλευόμενη το νευρικό ξεκίνημα του Πιερικού προηγήθηκε με 9-2. Οι παίκτες του Κώστα Σαρρή έβγαλαν αντίδραση, κατάφεραν να μειώσουν σε 10-8 και το σετ κύλησε πόντο πόντο μέχρι τέλους. με τον Πιερικό παίρνει το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Πιερικό να παίρνει προβάδισμα με 4-1 και ν ατο διατηρεί μέχρι τον τριακοστό πόντο, όταν η Καρδίτσας ισοφάρισε σε 15-15, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν κανά στο σκορ με την Καρδίτσα να είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος του σετ, κατακτώντας το με 26-24.

Το τρίτο σετ ανήκε στην ομάδα της Κατερίνης, η οποία προηγήθηκε με 0-4, παρέμεινε σε θέση οδηγού καθ’ όλη τη διάρκειά του και το κατέκτησε με 19-25.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του τέταρτο σετ, με την Καρδίτσα να αποσπάται στο σκορ με 15-13 και τον Πιερικό να επιστρέφει μειώνοντας σε 15-13. Η Καρδίτσα απάντησε ξεφεύγοντας με 19-14 και οδήγησε τον αγώνα στο tie break κατακτώντας το σετ με 25-16.

Στο πέμτπο σετ η Καρδίτσα έδειξε να έχει τον έλεγχο διατηρώντας ένα προβάδισμα της τάξης των δύο πόντων, ενώ βρέθηκε μπροστά και με 12-8 και 14-11 φτάνοντας μία ανάσα από τη νίκη. Όμως ο Πιερικός δεν είχε πει την τελευταία λέξη και όχι μόνο ισοφάρισε αλλά προηγήθηκε 14-15 και κέρδισε το ματς με 14-16.

Διαιτητές: Χλωρός – Κατσιούλης.