Η Αριδαία επικράτησε με 81-60 της Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ φάσης των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με τη νίκη της αυτή η Αριδαία έκανε το 2-1 στην σειρά και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Μελίκη.

Η Αριδαία μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ και αποδίδοντας εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση προηγήθηκε με 28-7 της Αλεξάνδρειας στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Αλεξάνδρεια κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να μειώσει τη διαφορά, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-32 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ανάλογη του πρώτου ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με την Αριδαία να κυριαρχεί στο αγωνιστικό χώρο και ολοκληρώνει την περίοδο προηγούμενη με είκοσι οκτώ πόντους (68-40).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 81-60.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 28-7, 49-32, 68-40, 81-60.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Τριανταφύλλου 10 (2), Βασίλογλου 1, Μπίνος 4, Τοπαλίδης 11 (1), Αργυρός, Μπεγλόπουλος 11, Παπαβράαμ 4 (1), Αβραμίδης 5 (1), Υποδηματόπουλος, Μακρόπουλος 15 (2), Στρέπκος 12 (2), Καρνάβας 8.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Γκένογλου): Κατσανεβάκης 6, Παπαγερίδης, Τερζίδης 2, Γιοβανόπουλος 17 (2), Παντοφλίδης, Σιτσάνης 14 (2), Καρκάρας 7, Καραγιάννης 4, Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Πρόιος.