Τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της σημείωσε στη Ρώμη η Μαρία Σάκκαρη που επικράτησε 2-1 επί της Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του τουρνουά!

H Ελληνίδα πρωταθλήτρια που φιγουράρει στο Νο38 πλέον νίκησε την Πλίσκοβα μετά από αγώνα δύο ωρών και 21 λεπτά με 3-6, 6-3, 7-5. Να σημειωθεί ότι στο 5-5 του τρίτου σετ και ενώ το σκορ ήταν 40-0 δόθηκε λάθος σφύργιμα στη Σάκκαρη για πόντο της Πλίσκοβα που ήταν εντός αλλά δόθηκε άουτ. Η Σάκκαρη προσφέρθηκε να ξαναπαιχθεί ο πόντος όμως κάτι τέτοιο δε συνέβει και στο τέλος του αγώνα η Πλίσκοβα ξέσπασε στη σκάλα που οδηγεί στην καρέκλα του διαιτητή.

Μετά το αποκλεισμό μιας τενίστριας που ήταν στο Νο1, η Σάκκαρη ενδεχομένως να αντιμετωπίσει ακόμα μία πρώην Νο1 καθώς περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης Αντζελίκ Κέρμπερ – Ιρίνα Καμέλια Μπέγκου στον τρίτο γύρο.