Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 78-39 από την Νίκη Βόλου, στο Κλειστό Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νεάπολης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου του ειδικού πρωταθλήματος ανόδου στην Α2 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ. Ένα σερί οκτώ πόντων από πλευράς της Νίκης Βόλου, η οποία κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, διαμορφώνοντας το 22-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Νίκη Βόλου ήταν η ομάδα που κυριάρχησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με το πρώτο μισό του αγώνα να ολοκληρώνεται με την ομάδα της Μαγνησίας να προηγείται με 43-18.

Ούτε στην τρίτη περίοδο άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει στους σαράντα τέσσερις πόντους στην ολοκλήρωσή της (71-27).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 78-39.

Διαιτητές: Παπαδοπούλου – Δικταπανίδης.

Δεκάλεπτα: 22-12, 43-18, 71-27, 78-39

ΓΣ Νίκη Βόλου (Γαλανάκης): Γεροκώστα, Κωστούλα 15 (2), Παρασχάκη 13, Ντεγκα 3 (1), Αλεξίου 11 (1), Κωνσταντούλα, Κοπανου 8, Παπαγακή 15, Κατσιοπούλου, Ζουμπούλη 11 (1), Στρίγκου 2, Πασχαλίδη.

ΑΓΕ Πιερίας (Χρυσανθόπουλος): Βαρμάζη 9 (3), Βλάχου 3 (1), Νικολαίδου 3, Εξίζογλου 4, Θεοδωρίδου 6, Ηλιάδου , Καραγκούνη , Πατσιαλή 6, Σκλιοπίδου , Λάπα 8 (2), Τριανταφύλλου , Παπαγιαννούλη.