Τα ρεκόρ και τα στατιστικά της 10ης ημέρας του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Ο Λουκάκου… α λα Μαραντόνα, ο 50άρης Τσιτσαρίτο, η κατοχή 75%, η τελευταία ανατροπή της Γερμανίας και το τρομερό με την κίτρινη φανέλα του Βελγίου.

Μουντιάλ 2018, ημέρα 10η. Τα αποτελέσματα:

• Βέλγιο — Τυνησία 5-2
  • Νότια Κορέα — Μεξικό 1-2
  • Γερμανία — Σουηδία 2-1

Οι πρώτοι σκόρερ: Λουκάκου (Βέλγιο) και Ρονάλντο (Πορτογαλία) από 4 γκολ, Τσερίσεφ (Ρωσία) και Ντιέγο Κόστα (Ισπανία) από 3 τέρματα.

Το Μουντιάλ της Ρωσίας ήδη γράφει ιστορία με 29 συνεχόμενα ματς που μπαίνουν γκολ! Το 0-0 εξακολουθεί να απουσιάζει. Το άτυπο ρεκόρ κρατούσε το Μουντιάλ της Ελβετίας το 1954 όπου είχαν μπει γκολ σε όλα τα ματς, αλλά είχαν διεξαχθεί 26 (ενώ πλέον έχουμε 64).

Επίσης, έχουν καταλογιστεί 13 πέναλτι σε 29 παιχνίδια, ήτοι 44,8%, το προηγούμενο μεγαλύτερο ποσοστό ήταν το 1966 στην Αγγλία με 29%.

2 – Belgium are the first team to have two different players score 2+ goals in a World Cup game since Germany against Brazil in 2014 (Toni Kroos and Andre Schurrle in a 7-1 win). Double. #BELTUN #BEL #WorldCup pic.twitter.com/h19jd2etZ9

— OptaJoe (@OptaJoe) 23 Ιουνίου 2018

Το Βέλγιο πήγε στη Ρωσία έχοντας μεγαλύτερη νίκη σε Μουντιάλ το 3-0 απέναντι στο Ελ Σαλβαδόρ από το 1970. Το… ισοφάρισε με 3-0 της πρεμιέρας επί του Παναμά και σήμερα έκανε ακόμη πιο μεγάλη με το 5-2 επί της Τυνησίας.

Ο Ρομέλου Λουκάκου έγραψε τη δική του ιστορία, καθώς με τα δύο γκολ του έφτασε τα 7 συνολικά σε Euro και Μουντιάλ, ξεπερνώντας τον θρυλικό Γιαν Κέλεμανς.

Σκοράροντας εκ νέου δις ο Ρομέλου Λουκάκου… ισοφάρισε την επίδοση του Ντιέγο Μαραντόνα που κρατούσε από το 1986, όντας ο πρώτος μετά τον Αργεντινό σταρ που πετυχαίνει δύο γκολ σε δύο διαδοχικά ματς της τελικής φάσης του Μουντιάλ. Ο «Ντιεγίτο» το είχε κάνει βέβαια απέναντι σε Αγγλία και… Βέλγιο, σε προημιτελική και ημιτελική φάση αντίστοιχα.

Μόνο τρεις ομάδες στην ιστορία του Μουντιάλ εμφανίστηκαν με κίτρινη φανέλα και μαύρο σορτς: σήμερα το Βέλγιο, η Τζαμάικα το 1998 και… η Αργεντινή το 1958 ενάντια στη Δυτική Γερμανία! Φοβερό…

Με δύο γκολ ενάντια στον Παναμά, ήτοι στο ίδιο ματς, οι Εντέν Αζάρ και Ρομέλου Λουκάκου επανέλαβαν την επίδοση που μόνο οι Κρόος και Σούρλε στο 7-1 επί της Βραζιλίας το 2014 είχαν καταφέρει, στον ημιτελικό.

To Μεξικό για πρώτη φορά στην ιστορία του στα Παγκόσμια Κύπελλα ξεκινά με δύο νίκες στα ισάριθμα πρώτα ματς.

Χαβιέ «Τσιτσαρίτο» Ερνάντες έκανε το δικό του ρεκόρ με το Μεξικό, φτάνοντας τα 50 γκολ, σε 104 εμφανίσεις, με τη φανέλα της «ελ τρι» (αλλά και τα 4 στο Παγκόσμιο Κύπελλο), όντας all time scorer της χώρας του στο Μουντιάλ.

94:42 – Toni Kroos’ strike is the latest goal Germany have ever scored in a World Cup match (excluding extra-time). Relief. #GERSWE #WorldCup18 @DFB_Team_EN pic.twitter.com/ryrndpcKpO

— OptaFranz (@OptaFranz) 23 Ιουνίου 2018

Παραδόξως, η Γερμανία δεν έχει χτίσει τον μύθο της, με γκολ στις καθυστερήσεις, στα Παγκόσμια Κύπελλα αφού μόλις για δεύτερη φορά το έκανε απόψε, πρώτη το γκολ του Όλιβερ Νόιβιλ στο 91′ του ματς (1-0) με την Πολωνία το 2006.

Πάντως, για 9η φορά, και μάλιστα συνεχόμενη, η Γερμανία αντιδρά σε ήττα της σε Μουντιάλ με νίκη στο αμέσως επόμενο ματς!

Η Γερμανία δεν είχε κάνει ανατροπή σε σκορ, ούσα πίσω στο α’ ημίχρονο, στις τελευταίες οκτώ τέτοιες περιπτώσεις στο Μουντιάλ. Η τελευταία της ανατροπή ήταν το 4-2 στο Μουντιάλ, του 1974, που ήταν οικοδέσποινα, με τη… Σουηδία! Τρομερό…

Μόλις τέσσερις Γερμανοί έχουν σκοράρει την πρώτη φορά που ξεκίνησαν βασικοί και σε Euro και σε Μουντιάλ: Γκερντ Μίλερ (1970, 1972), Ντίτερ Νέτσερ (1976, 1978) Καρλς Χάιντς Ρουμενίγκε (1978, 1980) και ο Μάρκο Ρόις απόψε (2012, 2018).

Η Γερμανία έκανε και ένα ρεκόρ: είχε κατοχή μπάλας 75% στο πρώτο ημίχρονο, η μεγαλύτερη σχετικά (πάντα σε πρώτο 45λεπτο) από τότε που κρατιούνται τέτοια στατιστικά στο Μουντιάλ, ήτοι από το 1966!

Η Σουηδία έχει πρωτιά σε μια… αρνητική λίστα: προηγούνταν στο σκορ συνολικά σε 8 ματς στο Μουντιάλ που εντέλει έχασε, καμία άλλη δεν έχει περισσότερα.

Το δε γκολ του Τόνι Κρόος ακριβώς στο 94:42 είναι το πιο… καθυστερημένο που έβαλε ποτέ σε 90λεπτο η Γερμανία σε Μουντιάλ.

Πηγή: Sputnik News