Μουντιάλ 2018, ημέρα 11η. Τα αποτελέσματα:

• Αγγλία — Παναμάς 6-1
  • Ιαπωνία — Σενεγάλη 2-2
  • Πολωνία — Κολομβία 0-3

Στις εν λόγω αναμετρήσεις σημειώθηκαν συνολικά 14 τέρματα. Πρόκειται για την πιο παραγωγική, σε γκολ, ημέρα στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου από την 10η Ιουνίου του 1990, όταν στα γήπεδα της Ιταλίας είχαν σημειωθεί επίσης τόσα, από τους αγώνες Τσεχοσλοβακία — ΗΠΑ 5-1, Βραζιλία — Σουηδία 2-1 και Δυτική Γερμανία — Γιουγκοσλαβία 4-1.

Συνάμα, μόλις τέσσερις ομάδες στην ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν βάλει 5+ γκολ σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου, μόλις μία έφτασε έως τα 6.

Το Μουντιάλ της Ρωσίας ήδη γράφει ιστορία με 32 συνεχόμενα ματς που μπαίνουν γκολ! Το 0-0 εξακολουθεί να απουσιάζει. Το άτυπο ρεκόρ κρατούσε το Μουντιάλ της Ελβετίας το 1954 όπου είχαν μπει γκολ σε όλα τα ματς, αλλά είχαν διεξαχθεί 26 (ενώ πλέον έχουμε 64).

Επίσης, έχουν καταλογιστεί 15 πέναλτι σε 32 παιχνίδια, ήτοι 46,8%, το προηγούμενο μεγαλύτερο ποσοστό ήταν το 1966 στην Αγγλία με… 29%!

Οι πρώτοι σκόρερ
5 γκολ: Κέιν (Αγγλία)
4 γκολ: Λουκάκου (Βέλγιο) και Ρονάλντο (Πορτογαλία)
3 γκολ: Τσερίσεφ (Ρωσία) και Ντιέγο Κόστα (Ισπανία)
2 γκολ:  Τζέντινακ (Αυστραλία), Μόντριτς (Κροατία), Τζιούμπα (Ρωσία), Αζάρ (Βέλγιο), Στόουνς (Αγγλία), Κοουτίνιο (Βραζιλία), Μούσα (Νιγηρία)

Προκρίθηκαν: Ρωσία, Ουρουγουάη, Γαλλία, Κροατία, Αγγλία, Βέλγιο

Αποκλείστηκαν: Αίγυπτος, Σαουδική Αραβία, Μαρόκο, Περού, Κόστα Ρίκα, Παναμάς, Τυνησία, Πολωνία.

Η Πολωνία έγινε απόψε η πρώτη ευρωπαϊκή ομάδα που λέει «αντίο» στο Μουντιάλ της Ρωσίας, κάτι που της συμβαίνει διαρκώς από το 2002 ενώ την τελευταία φορά που είχε περάσει στα νοκ άουτ ήταν το 1986 στο Μεξικό.

Την παράσταση έκλεψε βέβαια η «6άρα» της Αγγλίας επί του Παναμά, με πολλές… πρωτιές, κυρίως του Χάρι Κέιν!

Χάρι Κέιν, Αγγλία, Παγκόσμιο Κύπελλο 2018

Για πρώτη φορά η Αγγλία έβαλε 6 γκολ σε Μουντιάλ, τα περισσότερα ήταν το 4-2 με τη Δυτική Γερμανία στον τελικό του 1966 στο «Γουέμπλεϊ».

Ο Χάρι Κέιν έχει 5 γκολ σε ισάριθμα σουτ προς την εστία (!) και έγινε:

• ο δεύτερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία των Μουντιάλ που σημειώνει δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα. Ο πρώτος που είχε καταφέρει κάτι ανάλογο ήταν ο Τεόφιλο Γκουτιέρες στον αγώνα του Περού κόντρα στο Ιράν στις 11 Ιουνίου του 1978.
  • ο τρίτος Άγγλος παίκτης που κάνει χατ τρικ σε Μουντιάλ μετά τον Γκάρι Λίνεκερ (το 1986 απέναντι στην Πολωνία) και τον Τζεφ Χαρστ (το 1966 απέναντι στη Δυτική Γερμανία, στον τελικό).
  • δεύτερος σκόρερ της Αγγλίας στο Μουντιάλ, έχει 5 (σε 153 λεπτά!), πρώτος είναι ο Γκάρι Λίνεκερ με 10 γκολ.
  • ο πέμπτος παίκτης στην ιστορία του Μουντιάλ που σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές στα ισάριθμα πρώτα ματς σε Μουντιάλ: το έκαναν επίσης ο Αργεντινός Γκιγέρμο Στάμπιλε (1930), ο Ούγγρος Σάντορ Κότσιτς (1954), ο Γάλλος Ζιστ Φοντέν (1958) και ο Πολωνός Γκρέγκορζ Λάτο (1974).

Το δε πρώτο πέναλτι του Κέιν, ήταν το πρώτο που εκτελεί Άγγλος σε Μουντιάλ από το 2002 και του Ντέιβιντ Μπέκαμ κόντρα στην Αργεντινή.

Γέροι και νέοι

Ο Μούσα Βαγκέ σε ηλικία 19 ετών και 8 μηνών, με το γκολ που σημείωσε, έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία της Σενεγάλης.

Αντιθέτως ο Φελίπε Μπαλόι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Παναμά και ο τρίτος γηραιότερος παίκτης που σκοράρει για πρώτη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο, σε ηλικία 37 ετών και 120). Ο Ροζέ Μιλά είχε σκοράρει με το Καμερούν σε ηλικία 38 ετών και 25 ημερών, ενώ ο Σουηδός Γκούναρ Γκριν είχε βρει δίχτυα σε ηλικία 37 ετών και 236 ημερών.

Ο Μπαλόι, που από σήμερα σταμάτησε το ποδόσφαιρο (!), ξεπέρασε τον Αργεντινό Μαρτίν Παλέρμο, ο οποίος είχε βρει δίχτυα σε Μουντιάλ σε ηλικία 36 χρόνων και 227 ημερών.

Κατά τα λοιπά…

Ο Παναμάς έγινε η τρίτη ομάδα που πετυχαίνει το παρθενικό της, μουντιαλικό γκολ ενάντια στην Αγγλία: πρώτη ήταν η ΕΣΣΔ το 1958 και δεύτερη η Ιρλανδία το 1990.

Ο Κεϊσούκε Χόντα έγινε ο πρώτος Ιάπωνας που σκοράρει σε τρία διαφορετικά Παγκόσμια Κύπελλα ενώ, με 4 γκολ πια, είναι ο Ασιάτης με τα περισσότερα τέρματα σε Μουντιάλ.

Ο Χάμες Ροντρίγκες είναι ο σταρ της Κολομβίας στα Μουντιάλ. Μέχρι στιγμής, 2014 και 2018, έχει… ανάμειξη στα 10 από τα τελευταία 12 γκολ των «καφετέρος» με 6 γκολ και 4 ασίστ.

Η Σενεγάλη έχει ηττηθεί μόλις σε ένα από τα συνολικά 7 ματς που έχει δώσει σε Μουντιάλ, το 2002 και φέτος. Μόνο από την Τουρκία στον προημιτελικό το 2002 λύγισε, αλλά ήταν στο 4ο λεπτό της παράτασης «χρυσό γκολ». Στα 90λεπτα παραμένει αήττητη!

Πηγή: Sputnik News