Ήταν ένας ωραίος αγώνας, ανάμεσα στον ημιφιναλίστ του Wimbledon του 2014, Grigor Dimitrov, και έναν από τους καλύτερους “Next Gen” παίκτες στον κόσμο, τον Στέφανο Τσιτσιπά. Μετά από 75 λεπτά αγώνα, ο Dimitrov πήρε τη νίκη με 7-6 (4), 6-1.

Ο Τσιτσιπάς μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1, δεν κατάφερε όμως να αξιοποιήσει αυτό το προβάδισμα και να πάρει το 1ο σετ. Ο Dimitrov επέστρεψε με ένα game που χρειάστηκε 4 break points, αλλά τελικά “έσπασε” το σερβίς του Στέφανου, μειώνοντας σε 4-3.

Αργότερα έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί ο 19χρονος Έλληνας έχασε 2 κρίσιμους πόντους στο σερβίς του. Ο “Grisha” προηγήθηκε με 5-4 και πήρε και τους δυο επόμενους πόντους στο δικό του σερβίς, για να ολοκληρώσει το tie-break με 7-4.

Διαφορετικό ήταν το 2ο σετ, καθώς ο Dimitrov κατάφερε να κάνει διαδοχικά break στο σερβίς του Στέφανου και πολύ γρήγορα από το 1-1 να φτάσει στο 6-1 και στη νίκη.