Το Μουντιάλ του 1982 στα γήπεδα της Ισπανίας χάρισε πολλές μοναδικές στιγμές και ακόμη μεγαλύτερες ιστορίες στον κόσμο.

Η στιγμή όμως που έχει μείνει χαραγμένη στις μνήμες όλων και «σημάδεψε» την διοργάνωση ήταν η φάση με την  βίαιη έξοδο του τερματοφύλακα Τόνι Σουμάχερ, ο οποίος έπεσε με δύναμη πάνω στον Γάλλο Μπατιστόν, στην αναμέτρηση Δυτικής Γερμανίας – Γαλλίας, για την ημιτελική φάση του τουρνουά.

Η σύγκρουση ήταν σφοδρή, με αποτέλεσμα ο Γάλλος άσσος να μείνει αναίσθητος στον αγωνιστικό χώρο για αρκετή ώρα και να μεταφερθεί με φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου λίγα λεπτά αργότερα.

Έπειτα από το περιστατικό αυτό, ο Δυτικογερμανός τερματοφύλακας απέκτησε το παρατσούκλι ο «Χασάπης της Σεβίλλης».

Για την ιστορία, το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε με σκορ 1-1.

Στην παράταση ο αγώνας ήταν συναρπαστικός σε εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από 2 γκολ και να ολοκληρώνουν την παράταση και πάλι ισόπαλες με σκορ 3-3.

Στην διαδικασία των πέναλτι, η Δυτική Γερμανία αποδείχτηκε περισσότερο ψύχραιμη στις εκτελέσεις της (5-4 το σκορ) και πήρε την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Πηγή: Sport DNA