Οι πρώτοι σκόρερ
6 γκολ:
Κέιν (Αγγλία)

4 γκολ: Τσερίσεφ (Ρωσία), Λουκάκου (Βέλγιο), Ρονάλντο (Πορτογαλία)
3 γκολ: Γκριεζμάν (Γαλλία), Τζιούμπα (Ρωσία), Εμπαπέ (Γαλλία), Καβάνι (Ουρουγουάη), Ντιέγο Κόστα (Ισπανία), Μίνα (Κολομβία)

Η πρωτάρα και τα ρεκόρ

Ο ημιτελικός της Μόσχας κρίθηκε με το γκολ του Μάριο Μάντζουκιτς στο 108:03. Ποτέ άλλοτε η Κροατία δεν είχε σημειώσει τόσο αργά, ποτέ άλλοτε η Αγγλία δεν είχε δεχθεί γκολ τόσο αργά, πάντα σε Μουντιάλ.

Η Κροατία θα γίνει την Κυριακή η έκτη ομάδα που εμφανίζεται για πρώτη φορά σε τελικό κι αντιμετωπίζει παλιότερη νικήτρια, τούτο είχε να συμβεί από το 1998 και το Γαλλία – Βραζιλία.

Η Κροατία είναι η 13η διαφορετική ομάδα που θα λάβει μέρος σε τελικό Μουντιάλ και η 10η από την Ευρώπη.

Τέταρτος σερί αποκλεισμός

Η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Μουντιάλ που δεν απέτυχε σε τρεις συνεχόμενες αναμετρήσεις που δεν κρίθηκαν στο 90λεπτο, ήτοι ή παράταση ή πέναλτι, έγινε η Κροατία. Τρία σερί είχαν επίσης το Βέλγιο το 1986, η Αγγλία το 1990 και η Αργεντινή το 2014 αλλά απέτυχαν στο τελευταίο.

Η Κροατία είναι η ομάδα με τη χαμηλότερη θέση στο ranking της FIFA που φτάνει τελικό, κατέχοντας την 20η. Η εν λόγω λίστα υφίσταται βέβαια από το 1992.

Μόνο η Ουρουγουάη, που το 1930 μετρούσε 1,9 εκατ. κατοίκους, είχε μικρότερο πληθυσμό για φιναλίστ τελικού Παγκοσμίου Κυπέλλου από την Κροατία των 4,2 εκατ. κατοίκων!

Μόνο ο Νταβόρ Σούκερ με 6 γκολ έχει περισσότερα γκολ σε Μουντιάλ για την Κροατία από τον Ιβάν Πέρισιτς, που έφτασε απόψε τα 4.

Μόνο η Ιταλία το 1990 (ενάντια στην Αργεντινή) προηγούνταν στο σκορ σε ημιτελικό Μουντιάλ και αποκλείστηκε (στα πέναλτι). Η Αγγλία έγινε απόψε μόλις η δεύτερη…

Το γκολ του Κίραν Τρίπιερ με φάουλ στο 5ο λεπτό ήταν το τρίτο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των ημιτελικών του Μουντιάλ. Πρώτος ήταν ο Σουηδός Νίμπεργκ στο 1ο λεπτό του ημιτελικού με την Ουγγαρία το 1938 και στη δεύτερη θέση ο Βραζιλιάνος Βαβά με το γκολ στο 2ο λεπτό του ημιτελικού με τη Γαλλία το 1958).

Επίσης, η Αγγλία είχε να δει γκολ με φάουλ σε Μουντιάλ από τον Ντέιβιντ Μπέκαμ (το 1998 και το 2006) και το πέτυχε απόψε ο Τρίπιερ.

Με το γκολ του Τρίπιερ δε, που φορά το «12», όλα τα νούμερα (από το 1 μέχρι το 23) σκόραραν στο Μουντιάλ της Ρωσίας!

Με τον αποψινό αποκλεισμό, η Αγγλία συμπλήρωσε τέσσερις συνεχόμενους σε τελικές φάσεις Μουντιάλ ή Euro: το 1968 από τη Γιουγκοσλαβία, το 1990 από τη Δυτική Γερμανία και το 1996 από τη Γερμανία οι άλλοι τρεις.

Τα 9 από τα 12 γκολ της Αγγλίας στο φετινό Μουντιάλ σημειώθηκαν από στημένες φάσεις. Μόνο η Πορτογαλία το 1966 είχε ανάλογο ποσοστό (με 8 γκολ).

Φυσικά με 12 γκολ η Αγγλία έκανε ρεκόρ σκοραρίσματος για την ίδια σε ένα τουρνουά, ξεπερνώντας τα 11 του 1966.

Το σερί της Ίντερ

Μετά την Μπάγερν, και για την Ίντερ συνεχίστηκε το σερί να έχει τουλάχιστον έναν παίκτη σε τελικό όλων των Μουντιάλ από το 1982! Κι τότε είχε πέντε στο ρόστερ της Ιταλίας ή 1994 τον Νίκολα Μπέρτι ή το 2006 τον Μάρκο Ματεράτσι, υπήρξαν χρονιές μόνο με έναν και όχι Ιταλό.

Το 1986 ήταν ο Καρλ Χάιντς Ρουμενίγκε (Δυτική Γερμανία), το 1990 οι επίσης Δυτικογερμανοί Γιούργκεν Κλίνσμαν, Λότας Ματέους, Αντρέας Μπρέμε, το 1998 οι Ρονάλντο (Βραζιλία), Γιουρί Τζορκαέφ (Γαλλία), το 2002 ο Ρονάλντο, το 2010 ο Βέσλεϊ Σνάιντερ (Ολλανδία), το 2014 οι Ροντρίγκο Παλάσιο (Αργεντινή), Ρίκι Άλβαρες (Αργεντινή), Ούγκο Καμπανιάρο (Αργεντινή) και φέτος οι Ίβαν Πέρισιτς και Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς με την Κροατία!

Πηγή: Sputnik News