Με εκπληκτική εμφάνιση η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Λετονία, καθώς επικράτησε της Ιταλίας με 81-65.

Το δυναμικό ξεκίνημα της Ιταλικής ομάδας την έφερε να προηγείται με 4-8 (7΄13΄΄) και με 6-10 (5΄42΄΄) όμως στη συνέχεια και με επί μέρους σκορ 9-2 η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 15-12 (3΄01΄΄). Η Εθνική μας διατήρησε το προβάδισμα, ενώ το εύστοχο τρίποντο του Γάργαλη (20-14, 40΄΄) αφαίρεσε από τους Ιταλούς τη δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στην πρώτη περίοδο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου η Εθνική μας δέχθηκε μεγάλη πίεση, όμως οι 7 συνεχόμενοι πόντοι από τον Ρογκαβόπουλο μας έδωσαν «ανάσα» στο σκορ με 28-21 (7΄32΄΄). Χάρη στην ενέργεια που έβγαζε στοπ παρκέ ο Παλούμπο, η Ιταλική ομάδα μείωσε σταδιακά σε 31-28 (4΄12΄΄), όμως η Εθνική μας με κοντινά σουτ και καλή άμυνα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στο σκορ (37-32).

Το τρίποντο του Σανδραμάνη έφερε την Ελληνική ομάδα στην τρίτη περίοδο να προηγείται για πρώτη φορά με +11 (48-37, 6΄13΄΄). Με την Εθνική μας να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα το προβάδισμα με διψήφια διαφορά διατηρήθηκε και έφθασε το +13 μετά από εύστοχο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (57-43, 2΄08΄΄).

Ο Παλούμπο μοίραζε ασίστ και οι συμπαίκτες του ευστοχούσαν από κοντινή απόσταση με την Ιταλία να μειώνει σε 60-54 (6΄44΄΄) σε μια τελευταία προσπάθεια να γυρίσει το ματς στην τέταρτη περίοδο. Όμως η Ελληνική ομάδα με τους Ρογκαβόπουλο και Αρσενόπουλο να βρίσκουν επιθετικά λύσεις διεύρυνε διαρκώς τη διαφορά στο σκορ που έφθασε στο τελικό +16 και το σκορ 81-65.

Ο Κώστας Τσιρογιάννης του Πιερικού Αρχέλαου ήταν στην πεντάδα που ξεκίνησε τον αγώνα, αγωνίστηκε για 17′ 34″, σημείωσε τρεις πόντους με 1/2 βολές, 1/1 δίποντα και 0/1 τρίποντα, είχε δύο αμυντικά ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα λάθος και υπέπεσε σε τέσσερα φάουλ.

Αύριο στις 18.30 η Εθνική μας, για τη 2η αγωνιστική του Α΄ ομίλου, θα αντιμετωπίσει τη Λετονία σε αγώνα που θα διεξαχθεί στο Ολυμπιακό Στάδιο στο Βέντσπιλς.

Διαιτητές: Κάροβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη), Γιάκομπς (Βέλγιο), Μπέατ (Νορβηγία).

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 58-48, 81-65.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 3, Χουγκάζ, Τσουμάνης, Ρογκαβόπουλος 32 (5), Κουρτίδης, Χατζηδάκης, Αρσενόπουλος 18 (3),  Γάργαλης (1), Σανδραμάνης 11 (1), Βουλγαρόπουλος 8, Καράμπελας.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μπορτολάνι, Ντίεγκ 13 (2), Κόντι 4, Λαγκανά, Ζαμπέλ 12 (1), Μιάτσι 6, Παλούμπο 17 (2), Γκραζιάνι 3 (1), Γκραντ 4, Ντελόστο, Ντα Κάμπο 2, Λάντρνερ 4.