Μία γλυκόπικρη γεύση άφησε στον Χρήστο Βολικάκη η συμμετοχή του στον τελικό του σκρατς 15χλμ. που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με τον Έλληνα πρωταθλητή να κατακτά την 5η θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα όσα πέρασε τις προηγούμενες μέρες στη Γλασκόβη με τα προβλήματα να μην έχουν τελειωμό, η 5η θέση για τον Βολικάκη σε έναν τελικό όπου συμμετείχαν κορυφαίοι αθλητές μοιάζει σαν πρώτη, δίχως το παραμικό ίχνος υπερβολής. Σε φυσιολογικές συνθήκες, δίχως προβλήματα και με σωστή προετοιμασία τις μέρες που προηγήθηκαν στη Γλασκόβη πριν από τον τελικό, ο Βολιώτης ποδηλάτης είναι πολύ πιθανό να ήταν στο βάθρο των νικητών.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ουκρανός Ρόμαν Γκλάντις που νίκησε στο φίνις τον κάτοχο του τίτλου Άντριεν Γκαρέλ ενώ τρίτος ήταν ο Ελβετός Τριστάν Μαργκέ.

H προσπάθεια του Βολικάκη συνεχίζεται αύριο μετά τις 16:00 όταν ξεκινά το όμνιουμ.

Πηγή: Sports Feed