Η Εθνική Εφήβων κατέλαβε την 14ηθέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Λετονία, καθώς σε αγώνα κατάταξης ηττήθηκε στην παράταση από την Φινλανδία με 89-85. Δεν θα υποβιβαστεί όμως στην Β’ Κατηγορία, αφού το επόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 θα διεξαχθεί στη χώρα μας και συγκεκριμένα στο Βόλο.

Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 6-10 (6΄12΄΄) μετά από λέι απ του Γαργαλή και με 15-20 (1΄50΄΄), όταν ευστόχησε σε τρίποντο ο Σανδραμάνης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Φινλανδοί βρέθηκαν να προηγούνται με 23-22, όμως η Εθνική Ελλάδας με επί μέρους σκορ 2-8 πήρε ξανά το προβάδισμα (25-30, 6΄36΄)΄. Με την ελληνική ομάδα να σκοράρει μόλις δύο πόντους στα επόμενα πέντε λεπτά, η Φινλανδία προηγήθηκε και πάλι (34-32), όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (34-37).

Η κακή αμυντική απόδοση έφερε σε δύσκολη το αντπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς επέτρεψε στους Φινλανδούς να πάρουν ξανά προβάδισμα και να το διευρύνουν σε 51-41 (4΄36΄΄) και 56-46 (2΄13΄΄) με τον Γιάντουνεν να εκτελεί κοντά στο καλάθι και τον Ταβανάινεν από την περιφέρεια.

Το ξέσπασμα της ελληνικής ομάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου της επέτρεψε με ένα σερί 11-0 να ισοφαρίσει σε 60-60 (7΄14΄΄). Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική, καθώς ενώ η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 72-63, ισοφάρισε με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου σε 75-75, 8΄΄πριν τη λήξη και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Το πάθος για τη νίκη δεν έλειπε από τις δύο ομάδες. Δύο τρίποντα του Ταβανάινεν έφεραν την Φινλανδία να προηγείται με 85-81. Παρά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας, κάποια άστοχα σουτ είχαν ως αποτέλεσμα να επικρατήσουν οι Φινλανδοί με 89-85.

Ο Κώστας Τσιρογιάννης του Πιερικού Αρχέλαου ήταν στην πεντάδα που ξεκίνησε τον αγώνα, αγωνίστηκε για 24′ 52″, σημείωσε δύο πόντους με 1/4 δίποντα, είχε τρία αμυντικά ριμπάουντ, μία ασίστ και υπέπεσε σε τέσσερα λάθη και τρία φάουλ.

Διαιτητές: Σίσι (Αλβανία), Μπεγιάτ (Νορβηγία), Μπισούλ (Γαλλία).

Δεκάλεπτα: 21-22, 34-37, 60-49, 75-75 (κ.α.), 89-85.

Φινλανδία (Λοχικόσκι): Εόσια, Γκράντλαντ 20 (2), Γιάντουνεν 22, Ρατουσάλο, Ταβανάινεν 35 (8), Αμζίλ 4, Σαγιάντιλα 2, Στόγκαρντ 3 (1), Τανάμο 3, Τίμονεν.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 2, Τσουμάνης, Ρογκαβόπουλος 33 (5), Κουρτίδης 6, Χατζηδάκης , Αρσενόπουλος 3 (1), Γαργαλής 17 (2), Καματερός , Σανδραμάνης 18 (6), Βουλγαρόπουλος, Καράμπελας 2.