Ο Βατανιακός επικράτησε με 31-86 του Βαφύρα, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του Α’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα όπου και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν ανέτοιμες και τον Βαφύρα να έχει σοβαρές ελλείψεις, ο Βατανιακός παρουσιάστηκε πιο έτοιμος, καθώς το τζάμπολ της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ έχει οριστεί για τις 29 Σεπτεμβρίου, έβγαλε την ποιότητά του στο παρκέ και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση, απέναντι στον Βαφύρα ο οποίος μετρά μόλις δέκα μέρες στα παρκέ για αυτήν την σεζόν.

Αναγνωριστικό και ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βατανιακό να διατηρεί το προβάδισμα του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του και να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 7-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βαφύρας ήταν άστοχος, η άμυνα του Βατανιακού αποτελεσματική, με συνέπεια η φιλοξενούμενη να βρει πόντους στον αιφνιδιασμό και να καταφέρει να προηγηθεί με 7-26, 5’ 8” πριν το ημίχρονο, φτάνοντας το σερί του στους δεκαεννέα πόντους. Οι παίκτες του Βαφύρα βρήκαν εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και μείωσαν σε 13-26 (3’ 51”), ωστόσο η απάντηση της ομάδας της Κατερίνης ήταν άμεση, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους είκοσι πέντε πόντους (15-40) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βατανιακό να σημειώνει οκτώ αναπάντητους πόντους στα πρώτα 2’ 10” (15-48) με την εικόνα του αγώνα να παραμένει παρόμοια με αυτή του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη έφτασαν τη διαφορά στους τριάντα δύο πόντους στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς το σκορ διαμορφώθηκε σε 22-64.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 31-86.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 7-11, 15-40, 22-64, 31-86.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Σαραπτσής 6, Καραμπατάκης 6 (2), Ντακαρέλας 4, Σιώκας 12 (2), Τζιόλης, Ναβροζίδης, Κουμαντζιάς, Σκέντος, Γερομιχαλός 3 (1), Παπακώστας.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 13, Σιαπάκας 13 (2), Λάππας 6, Τερζόπουλος 8 (1), Γιαμούζης 9 (3), Πόσιος 2, Μέσκουρης 6, Καπέτας 5 (1), Μαρινόπουλος, Ακερμανίδης 8, Γαζέτης 5 (1), Μπίσμπας 11 (2).