Η ΚουΠα Κιλκίς ηττήθηκε με 36-53 από τους Αετούς Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, με τις ομάδες να δείχνουν εμφανώς ανέτοιμες και τους Αετούς Βέροιας να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι με κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 20-28.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να κυμαίνεται στα επίπεδα που διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο και βρήκε την ομάδα της Βέροιας να προηγείται με 28-38.

Η ΚουΠα Κιλκίς έδειξε να ξεμένει να ξεμένει από δυνάμεις, και οι Αετοί Βέροιας όντας ποιο έμπειροι δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην επικράτηση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 36-53.

Μετά το μέτριο ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-12), οι Ημαθιώτες ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 8 πόντους διαφορά.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 11-12, 20-28, 28-38, 36-53

ΑΠΣ Κούπα Κιλκίς (Τσάτσης): Ψωμιάδης 2, Καπνίδης 2, Γιαννάτσκος 6, Τουμανίδης 6, Τσουλφαΐδης 5, Μουστάκας 11, Υφαντίδης 2, Ποτίδης 2

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 7, Ιωσηφίδης 10 (1), Γκεκόπουλος 12, Πάππου 2, Ιατρού 2, Χατζηχαρίσης 12 (1), Κασάπης 8, Φωτιάδης, Παπαδόπουλος Δ.