Οι δύο Κυριακάτικες αναμετρήσεις σε Weser-Stadion και Schwarzwald-Stadion κλείνουν το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Bundesligaπάμε να δούμε τις εκτιμήσεις μας αναλυτικά:

16:30 Βέρντερ Βρ – Νυρεμβέργη
Στάδιο:
 Weser-Stadion
Εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι έπαιζαν με παίχτη παραπάνω για πάνω από μία ώρα παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με αποτέλεσμα να φύγουν από την Φρανκφούρτη με τους βαθμούς της νίκης. Μετράνε 2 συνεχόμενα 2 έως 3 τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζουν καλή εικόνα αλλά ήταν αναποτελεσματικοί στο σκοράρισμα για ένα ακόμα παιχνίδι. Με 19-6 τελικές κόλλησαν στο 1-1 με αντίπαλο την Μάιντζ εντός ενώ την προηγούμενη εβδομάδα επικράτησαν με 4-0 σε φιλική αναμέτρηση επί της FK Dukla Praha.
Προϊστορία: Στις 4 από τις 5 εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο την Νυρεμβέργη σημειώθηκαν 3 ή περισσότερα τέρματα και σκόραραν αμφότερες οι δύο ομάδες.

19:00 Φράιμπουργκ – Στουτγάρδη
Στάδιο:
Schwarzwald-Stadion
Χωρίς βαθμό στο ξεκίνημα για τις δύο ομάδες προέρχονται από αρνητικά αποτελέσματα έχοντας δεχθεί 5 και 4 αντίστοιχα. Μετά την δύσκολη περσινή σεζόν που κατάφεραν να σωθούν στο φινάλε του πρωταθλήματος τα πράγματα δεν είναι καλά για τους γηπεδούχους όπου παρόλο που πήραν προβάδισμα στο 36ο λεπτό στην εκτός έδρας με την Χοφενχάιμ κατέρρευσαν στο β’ ημίχρονο με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα με 3-1 σκορ. Δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Βαυαρών οι Σουηβοί δίκαιη η ήττα εντός έδρας, δεν βρίσκουν δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Έχουν καταφέρει να αποδράσουν με τους βαθμούς της νίκης στις τελευταίες αναμετρήσεις στο Schwarzwald-Stadion.
Προϊστορία: Στις 9 από τις 10 αναμετρήσεις ανεξαρτήτου έδρας σημειώθηκαν 3 ή περισσότερα τέρματα ενώ στις 8 εξ αυτών σκόραραν αμφότερες οι δύο ομάδες.