Η Αριδαία επικράτησε με 75-74 των Αετών Βέροιας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Καλύτερα μπήκε η Αριδαία στον αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημά του, με τους Αετούς Βέροιας να ισορροπούν στην συνέχεια την αναμέτρηση και το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει την Αριδαία να προηγείται με 21-15.

Εξίσου αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το προβάδισμα του οποίου άλλαζε συνεχώς πλευρά και η συμπλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα βρήκε τους Αετούς Βέροιας να προηγούνται με δύο πόντους (37-35).

Και στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι στο σκορ η ολοκλήρωση του οποίου τις βρήκε ισόπαλες στους πενήντα τέσσερις πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αριδαία κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, καθώς προηγήθηκε με 68-60 πέντε λεπτά πριν το τέλος και με δέκα (64-74) τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιτελικού. Ωστόσο, οι Αετοί Βέροιας δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αντέδρασαν στο χρόνο που απέμενε, μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, είχαν και την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα ενός πόντου, αλλά ο Ιωσηφίδης αστόχησε στη βολή και στην αμέσως επόμενη φάση ο Αβραμίδης κέρδισε φάουλ, ευστόχησε από τη γραμμή των βολών και η  Αριδαία ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 75-74.

Στον τελικό, ο ΦΟ Αριδαίας θα αντιμετωπίσει τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, ο οποίος επικράτησε με 61-56 της ΑΓΕ Πιερίας.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 15-21, 37-35, 54-54, 74-75.

ΚΣ Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Πάππου, Χρήστου 3, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 8 (2), Γκεκόπουλος 17, Παπαδόπουλος Γ. 5, Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Φωτιάδης, Χατζηχαρίσης 17 (1), Ιατρού 5, Ιωσηφίδης 19 (2).

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Υποδηματόπουλος, Βασίλογλου 2, Μπίνος, Τοπαλίδης 9, Περπερίδης, Μπεγλόπουλος 8 (2), Κανονίδης, Αβραμίδης 14 (2), Κλιντσάρης 7, Μακρόπουλος 15, Αμπάρης 2, Τζάτζης 18 (4).