Η Αλεξάνδρεια επικράτησε με 76-65 της Αριδαίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, στον τελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με την Αριδαία να προηγείται με τρεις πόντους (20-17) στην ολοκλήρωσή του.

Η Αριδαία μπήκε καλύτερα από την αντίπαλό της στη δεύτερη περίοδο της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 26-19 στο πρώτο τρίλεπτο, με την Αλεξάνδρεια να βγάζει αντίδραση, να μειώνει τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36-34 υπέρ της Αριδαίας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, με την Αλεξάνδρεια να προηγείται με 49-50 στην ολοκλήρωσή του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ανδρέα Οκλαλιώτη έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ από τους αντιπάλους τους, είχαν πιο καθαρό μυαλό, αποσπάστηκαν στο σκορ και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 76-65.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 14 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ, άτομα κάθονται και γήπεδο μπάσκετ

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ελευθεριάδης.

Δεκάλεπτα: 20-17, 36-34, 49-50, 65-76.

ΦΟ Αριδαίας (Βάτσης): Αμπάρης, Βασίλογλου, Μπίνος, Τοπαλίδης 13 (1), Περπερίδης 3 (1), Μπεγλόπουλος 13 (4), Παπαβραάμ, Αβραμίδης 6 (2), Κληντσάρης 1, Μακρόπουλος 10, Στρέπκος 4, Τζάτσης 15 (1).

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Οκλαλιώτης): Μπαλιάκας 5 (1), Αβραμίδης 4, Πουρλιοτόπουλος 6 (1), Σιδηρόπουλος 11, Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 9 (1), Σιτσάνης 5, Παπαγερίδης 13 (1), Μπίσκας 15 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 8, Καρκάρας.