Του Νίκου Καρφή

Κρίμα κι άδικο για αυτή την Εθνική Γυναικών. Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά έβαλαν στα σχοινιά τις… ισχυρές Γαλλίδες, αλλά στο τέλος.. κόλλησαν στην επίθεση και επέτρεψαν στις αντίπαλους τους να πάρουν το ματς με 75-71.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα και άτομα κάνουν σπορ

Πλέον η Ελλάδα πήγε στο 0-2 στον όμιλο και θα παίξει τον… τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση με την Κορέα την Τρίτη (15:30).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 3 άτομα, άτομα κάνουν σπορ, γήπεδο μπάσκετ και παπούτσια

Για την Εθνική μας η Μάλτση έκανε ματσάρα με 28 πόντους (6/13 τρίποντα), ενώ η Καλτσίδου είχε 9 που χρεώθηκε με 5 φάουλ (τα 2 πολύ αυστηρά, όπως γενικότερα μερικά σφυρίγματα κατά της Ελλάδας).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, στη σκηνή

Για τις νικήτριες η Μιγιέμ ήταν κορυφαία με 20 πόντους.

Η Γαλλια ξέφυγε με 8 πόντους (15-7) με την Γκρούντα στο 5′. Η Εθνική μας προσπάθησε να μαζέψει λίγο τη διαφορά, αλλά η Τσατσουάνγκ (3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) αύξησε το προβάδισμα της ομάδας της στους 11 (24-13 στο 8′). Η Χριστινάκη σκόραρε, όμως η Ντουσέ έγραψε το 26-17, που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 πόντους της Καλτσίδου μείωσε σε 27-21, αναγκάζοντας τον προπονητή των Γαλλίδων να πάρει timeout. Η Ελλάδα συνέχισε την πίεση της και η Μάλτση έγραψε το 29-27 στο 15′ με τρίποντο και έφτασε τους 13 πόντους. Δεν σταμάτησε να παλεύει η ομάδα του Κεραμιδά και η αρχηγός με δίποντο, σημείωσε το 36-31. Με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική μας πήγαν οι δύο ομάδες στο ημίχρονο, με την Μάλτση να σκοράρει για τρεις (36-34).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 8 άτομα, άτομα κάνουν σπορ

Οι Γαλλίδες με την Επουπά σημείωσαν το 45-40, αλλά η Σπανού μείωσε σε 45-42. Η Ελλάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με το τρίποντο της Σπυριδοπούλου (45-47). Οι «τρικολόρ» θέλησαν να ξαναπάρουν το προβάδισμα, αλλά η Σπυριδοπούλου έδωσε προβάδισμα στην Εθνική (50-52). Η Μάλτση συνέχισε να βομβαρδίζει και με τρίποντο της έγραψε το 54-57 στο 29′.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά η Εθνική μας κόλλησε και οι Γαλλίδες το εκμεταλλεύτηκαν. Το 63-68 του 34′ έγινε 69-68 στο 36′ και στη συνέχεια οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν πολύ στην επίθεση. Η Χριστινάκη ισοφάρισε σε 69-69, αλλά η Γκουντά έβαλε το κρισιμότερο καλάθι του ματς, 71-69 στο 39′. Η Σπανού έκανε λάθος στη συνέχεια στην προσπάθεια της ομαδας για ισοφάριση και η Μιγιέμ με 2 βολές κλείδωσε τη νίκη.

Διαιτητές: Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Έιμι Μπόνερ (ΗΠΑ), Ζου Ντουάν (Κίνα).

Δεκάλεπτα: 26-17, 38-36, 59-54, 75-71.

Γαλλία (Γκαρνιέ):  Μιγιέμ 20 (2), Γκρούντα 9, Μισέλ 2, Ντουσέ 5 (1), Τσαουτσάνγκ 9 (3), Επουπά 7 (1), Τσιακ 5, Αγιάγι 2, Τσατορό 6, Ζοανές 8 (2), Μπερνιέ 2.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σπυριδοπούλου 5 (1), Μάλτση 28 (6), Σπανού 8, Χριστινάκη 3, Φασούλα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 6, Παυλοπούλου 8, Νικολοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 9.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 12 άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Ομαδικά στατιστικά – Γαλλία: 14/31 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 20/31 βολές, 37 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 20 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά  – Ελλάδα: 21/41 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 8/15 βολές, 29 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 λάθη, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο.