Της Κάτιας Πετροπούλου

Ένα φάουλ που δεν έγινε ποτέ, ένα χαμένο ριμπάουντ και μια επαναφορά που επίσης δεν έγινε με 3” να απομένουν για το φινάλε, στοίχισαν στην Ελλάδα την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες παγκοσμίως.

Οι διεθνείς μας προσπάθησαν για την ανατροπή, επέστρεψαν από το -15 (46-31, 27′) και ήταν ένα βήμα πριν πανηγυρίσουν, αλλά τα χαμόγελα στο τέλος χαράχτηκαν στο πρόσωπο των παικτριών της Νιγηρίας (57-56).

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και υπαίθριες δραστηριότητες

Η Μαριέλλα Φασούλα έκανε την καλύτερή της εμφάνιση με το εθνόσημο, αφού σημείωσε 18 πόντους και πήρε 12 ριμπάουντ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα

Ακολούθησε η Εβίνα Μάλτση με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα και άτομα κάνουν σπορ

Για τις νικήτριες, που θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ στα προημιτελικά, από 14 πόντους είχαν οι Ακάτορ και Καλού, με την πρώτη να παίρνει και 13 ριμπάουντ. Η Αμουκαμάρα πρόσθεσε 13 και η Ενγκίφα 10.

Στο πρώτο μέρος η Ελλάδα άργησε να βρει ρυθμό, αλλά μόλις το έκανε, κοίταξε στα μάτια τις αντίπαλές της. Χαρακτηριστικό είναι πως όλες οι στατιστικές κατηγορίες των ομάδων ήταν κοντά σε αριθμούς, εκτός από το τρίποντο (3/8 – 1/11). Η Νιγηρία είχε πάρει μια διαφορά στην αρχή του ματς (11-4, 6′), αλλά η Εθνική μας με ένα μικρό σερί στη συνέχεια ισοφάρισαν (13-13, 8′), για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 15-15, με την Φασούλα να τελειώνει φάσεις.

Η Ελλάδα μπήκε μπροστά (15-22, 12′), με τις Χριστινάκη – Λύμουρα να δημιουργούν και τις Μάλτση – Σπανού να εκτελούν. Τα κορίτσια του Κεραμιδά έπαιζαν καλή άμυνα (22-24, 15′), αλλά κάποια λάθη στη συνέχεια στοίχισαν, συν το καλάθι της Μάλτση που τελικά δεν μέτρησε στη λήξη του ημιχρόνου, έβαλαν τις παίκτριες του Χιούλεϊ Τζούνιορ μπροστά (31-26, 20′).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάνει ένα σπορ

Η τρίτη περίοδος μετατράπηκε σε… εφιάλτη για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αφού η Νιγηρίακυριάρχησε. Η Ελλάδα δεν μπορούσε να τελειώσει φάσεις είτε από την καλή άμυνα της Νιγηρίας είτε από λάθη, με αποτέλεσμα οι τυπικά γηπεδούχες να κάνουν σερί 10-0 και να ξεφύγουν στο σκορ (από 36-31, 23′, σε 46-31, 27′). Στο ενδιάμεσο δέχθηκαν και από μια τεχνική ποινή η Σπανού και ο Κεραμιδάς για διαμαρτυρία, που έγινε δύο εύκολοι πόντοι για την Νιγηρία, η οποία έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 48-37 (30′).

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, , τα οποία χαμογελούν, άτομα κάνουν σπορ

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική. Η Φασούλα συνέχισε την εκπληκτική της εμφάνιση και μείωσε σε 49-46 (34′). Λίγο αργότερα, η Σπανού έφτασε στο 55-53 (38′) και η Καλτσίδου έβαλε μπροστά την Ελλάδα με 1/2 βολές (55-56, 39′). Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν για το ματς, η Εντεφεριόκα έκανε το 57-56, αλλά η Ελλάδα με 3” για το φινάλε, δεν έκανε ποτέ την επαναφορά που έπρεπε, για να διεκδικήσει μια ευκαιρία στη νίκη και την πρόκριση.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 2 άτομα, άτομα κάνουν σπορ

Διαιτητές: Μπερμούδεζ (Μεξικό), Γκαρσία (Βενεζουέλα), Μπόιερ (Αυστραλία).

Δεκάλεπτα: 15-15, 31-26, 48-37.

Νιγηρία: Ακατόρ 14 (13 ριμπάουντ), Αμουκαμάρα 13, Εντεφεριόκα 2, Ελόνου, Καλού 14 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ακαράιβε, Ακασίλι, Ιμόβμπιο, Νιγκίφα 10, Ογκόκε, Οκόγιε 2.

Ελλάδα: Φασούλα 18 (8/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Καλτσίδου 9 (1/7 σουτ), Μάλτση 13 (5/18 σουτ), Σπανού 8, Χριστινάκη 3, Κοσμά, Νικολοπούλου, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη.

Ομαδικά στατιστικά –  Νιγηρία: 19/56 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 10/17 βολές, 48 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 19 επιθετικά), 11 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 19 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα:18/44 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 19 λάθη.

Πηγή: Gazzetta