Ο Αποστόλης Αγγέλης με ένα αργυρό και ένα ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία αντρών ἠταν ο κορυφαίος έλληνας αθλητής του διεθνή αγώνα ρόλλερσκι που διεξήχθε στο Μέτσοβο τις 29 και 30 Σεπτεμβρίου.  Ο Μετσοβίτης πρωταθλητής με σπουδαίες επιδόσεις (66,56 και 59,09 FIS points) και χρόνους 31:07,3 (10 χλμ ΚΛ) και 29:10,9 (10 χλμ ΕΛ) κέρδισε αθλητές με πολύ καλύτερη διεθνή βαθμολογία και παραστάσεις. Ο Ρουμάνος Paul Pepene επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και ήταν ο χρυσός νικητής και στα δύο αγωνίσματα των 10 χλμ κλασικής και ελεύθερης τεχνικής. Από ελληνικής πλευράς σημαντική ήταν επίσης η έκτη θέση του Αλέξη Βάνια στα 10 χλμ ΕΛ με ατομικό ρεκόρ βαθμών (84,38).  Στις γυναίκες υπήρξε μεγάλη μάχη και έξι διαφορετικές αθλήτριες κέρδισαν μετάλλιο τις δύο ημέρες. Η Μαρία Ντάνου ήταν η καλύτερη ελληνίδα αλλά δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των νικητριών. Στις παιδικές ηλικίες οι Γεώργος Αναστασιάδης και Τσιάρκα Μαρία Δήμητρα κέρδισαν τα χρυσά μετάλλια στα αγωνίσματα των 2,5 και 3 χλμ ομαδικής εκκίνησης.

Όλα τα αγωνίσματα είχαν πολύ υψηλό συντελεστή δυσκολίας για τρεις λόγους: οι πολύ απαιτητικές διαδρομές, οι συμμετοχοί παγκόσμιας φήμης αθλητών και οι άσχημες καιρικές συνθήκες. Οργανωτικά το σωματείο του ΕΟΣ Μετσόβου αντεπεξήλθε σπουδαία σε όλα τα επίπεδα και κατάφερε να φέρει σε πέρας μια πολύ μεγάλη διεθνή διοργάνωση, για τα ελληνικά δεδομένα και το σημαντικότερο να προσελκήσει κορυφαίους χιονοδρόμους και μεγάλο αριθμό θεατών.