Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν με 60-72 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα ο οποίος διεξήχθη και πάλι χωρίς ηλεκτρονικό πίνακα και τα δημοσιογραφικά θεωρεία για μία ακόμα φορά δεν είχαν ρεύμα, ο Βατανιακός ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αντέδρασε στην αντεπίθεση των Πανθήρων στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε δίκαια στη νίκη στον πρώτο του αγώνα πρωταθλήματος.

Ο Βατανιακός ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο παρκέ, καθώς οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη προηγήθηκαν με 2-9 λίγο μετά τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Πάνθηρες να ισορροπούν στη συνέχεια το παιχνίδι και το σκορ στη λήξη της πρώτης περιόδου να διαμορφώνεται σε 10-16.

Αμφίρροπο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να κυμαίνεται σε σταθερά επίπεδα και την ολοκλήρωση του πρώτου να βρίσκει τον Βατανιακό μπροστά στο σκορ με 26-32.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη ισοφάρισαν σε 32-32, ενώ προηγήθηκαν με οκτώ πόντους (42-34) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Βατανιακός, χέρη σε ένα σερί επτά πόντων, μείωσε στην συνέχεια σε 42-41, με την περίοδο να λήγει με 45-47 υπέρ του Βατανιακού.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η άμυνα του Βατανιακού όχι μόνο κράτησε το μηδέν, αλλά έδωσε και εύκολους πόντους στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί με 45-55 στα τρία πρώτα λεπτά. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης οι Πάνθηρες προσπάθησαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, ωστόσο οι παίκτες του Βατανιακού κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το τελικό 60-72

Διαιτητές: Σαρακενίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 10-16, 26-32, 45-47, 60-72.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Γαζέτης 4, Βατός 4, Πολυχρόνης 3 (1), Κεραμιδάς, Μπούσμπουρας 12, Αδαμόπουλος 10, Γκαβοτάσιος 10 (2), Ψαρρού 2, Λόγυρος 7 (2), Κεσεσίδης 2, Κούτσικας 4, Σταυριανίδης 2.

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 6, Σιαπάκας 13 (1), Λάλλας 9, Τερζόπουλος 4, Γιαμούζης, Πόσιος, Μέσκουρης 2, Αμανατίδης, Τζήμας 10, Μαρινόπουλος 3, Ακερμανίδης 1, Μπίσμπας 24 (2).